Kırgız Atalar Kültü ve Kırgız Atalar Kültünün yaşayan kültüre etkileri
Kirgiz Ancestors Cult and the Effects on living culture
  1. Tez No: 257722
  2. Yazar: MAYRAMGÜL DIYKANBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Bu çalışmada Kırgız Türklerinin İslam dinine kadarki ve İslam dininden sonraki dini inançları; bu inançlar çerçevesinde teşekkül eden dinî kültür ve oluşan bu kültürün hayata bakış açılarını nasıl etkilediği ele alınmıştır. Öncelikle çalışmamıza daha geniş bir bakış açısı kazandırması amacıyla ?Kırgız Türklerinde Din ve Kült? başlığı altında, Kırgızların İslam dinine kadarki dini inançları olan Gök Tanrı Dini, Atalar Kültü, Bakşı Kültü, Tabiat Kültü, Totemin İzleri anlatılmış ve örneklerle ortaya konmuştur. Bunun devamı olarak Kırgızların İslam dinini kabul ettikten sonra günümüze kadarki dini hayatı ayrıntılarıyla verilmiştir. Özellikle SSCB döneminde Kırgızların dini inançlarının gereklerini yerine getirmekte yaşadıkları sıkıntılar ele alınmıştır. Ayrıca Kırgız Türklerinin kültürel hayatlarının bir parçası olan geçiş dönemlerindeki dini törenlerin üzerinde ayrıntılı olarak durulmuş ve söz konusu törenlerin halk edebiyatı ürünlerine yansımalarını gösterebilmek için Manas başta olmak üzere diğer destanlardan örnekler verilmiş, ata ruhlarının ve ata mezarlarının önemi anlatılmıştır. Kırgızistan'ın muhtelif bölgelerinde bulunan ata mezarları, adak yerleri, bu yerlerle ilgili inançlar ve bu ziyaretgâh yerlerinin tarihî dönemlerde ve günümüzdeki durumu ayrıntılarıyla verilmiştir. Ayrıca sözü geçen evliya kültlerinin Kırgız Sözlü Kültür Geleneğine ait ürünlere birer motif olarak yansıması metinlerle örneklendirilerek değerlendirilmiştir. Orta Asya'nın kadim halkı olan Kırgız Türkleri çok eski tarihlerden bugüne kadar birçok önemli siyasi, sosyal olay yaşamalarına rağmen milli kimliklerini, milli değerlerini, dini inançlarını eski dinin izlerinin kalıntılarıyla beraber korumuş, kuşaktan kuşağa aktarmayı başarmışlardır denilebilir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, beliefs of Kirgiz Turks? before and after İslam has been analyzed in regard of the ?How that cult effekts on their perception of daily life?? guestion. Firstly at our work, Kirgiz beliefs until İslam such as Sky God, Ancestors? Cult, Baksi Cult, Nature Cult and trace of Totem have been defined and sampled under the ?Religion and Cult at Kirgiz Turks? title for deepen the argument. İn addition; the religious life of Kirgiz nation has been examinrd elaborately from the archais era to the modern life with İslam today. Especially the adversity of Kirgiz people on their religious ceremonies which are the important part of Kirgiz?s culture life have been circumstantiated by giving some examples from epics like MANAS. İn addition to this the importance of ancestors soul and ancestors tombs has been defined for to see effect on folk literature. Ancestors tombs, altars and the beliefs about them have been featured in comparison with past and present time. Moreover how the sait cult takes place today?s Kirgiz verbal culture has been analyzed. Eventually, it has been concluded from the soures mentioned above that even though Kirgiz Turks, as the anceient nation of Central Asia experienced important social and political chances; they managed to protect and transfer their national and cultural identity, domestic values and religious to the posterity.