Türk sinemasında Brechtyen anlayış ve bir örnek: Asiye Nasıl Kurtulur?
Brechtian aesthetics in Turkish cinema and an example: Asiye Nasıl Kurtulur?
  1. Tez No: 273249
  2. Yazar: GÜL ÇELİK CİNÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT ULUSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yirminci yüzyılın en önemli tiyatro kuramlarından olan Bertolt Brecht'in epik tiyatro kuramı, sadece tiyatro sanatını değil, sinema estetiğini de etkilemiştir. Brecht'e göre, modern tiyatro epik tiyatrodur. Bu nedenle Brecht, temeli katharsis, özdeşleşme, taklit, illüzyon ve neden-sonuç ilişkisine dayanan Aristotelesçi dramatik kuramı reddetmiş; onun yerine temeli yabancılaştırmaya dayanan ve seyircinin oyuna, karaktere kendisini kaptırarak pasif hale gelmesini engelleyerek eleştirel bir bakış açısı yakalamasını sağlayan alternatif tiyatro kuramını geliştirmiştir.Bu çalışmanın amacı; temeli naivete, mesel çalışması, epizodik yapı, anlatımcı yapı, gestus, yabancılaştırma, göstermeci oyunculuk ve tarihselleştirmeye dayanan Brecht estetiğinin Türk sinemasındaki yansımalarını göstermek ve Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlanan Asiye Nasıl Kurtulur?'u Brecthyen açıdan incelemektir.
Özet (Çeviri)
Bertolt Brecht's epic theatre which is the most important theatre theory in the twentieth century, affected not only art of theatre but also aestetics of cinema. According to Brecht, modern theatre is epic theatre. For this reason Brecht rejected Aristotelian dramatic theory based on katharsis, identification, mimesis, illusion and cause-effect relation and he created an alternative theatre theory based on alienation or distanting effects in order to prevent the audience from loosing itself passively and completely in the character created by the actor, and lead the audience to be a consciously critical observer.The aim of this study is to show the reflections of Brechtian aestetics theory based on naivete, fabel, episodic structure, narrative style, gestus, alienation, Brechtian acting and historification in Turkish cinema and analyze Asiye Nasıl Kurtulur? on Brecthian aestetics adapted to the cinema by Atıf Yılmaz.