Ortak girişimlerin Rekabet Hukuku açısından değerlendirilmesi
Appraisement of joint ventures in Competition Law
- Tez No: 273248
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL GÖLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çok farklı faaliyet alanlarında ortaya çıkmaları sebebiyle ortak girişimlere özgü ortak bir tanım yapmak kolay değildir. Türk rekabet hukuku açısından ise ortak girişimler, tam işlevli ortak girişimler - kısmi işlevli ortak girişimler ayrımına tabi tutulmaktadırlar. Türk rekabet hukukunun esas almış olduğu bu ayrım, Avrupa Birliği'nin rekabet hukukuna ilişkin mevzuatı ile de uyumludur.Hukukumuza 2010/4 sayılı Tebliğ ile giren bu ayrıma göre, ?bağımsız bir iktisadi varlığın tüm işlevlerini kalıcı olarak yerine getirecek bir ortak girişim? tam işlevli ortak girişim olarak nitelendirilerek 2010/4 sayılı Tebliğ hükümlerine göre izne tabi olacaktır. Bu çerçevede rekabeti sınırlayıcı amaç ve etkisi olan tüm tam işlevli ortak girişimler de Tebliğ usulleri çerçevesinde ve Tebliğ'de belirlenen sürelerle sınırlı olarak ancak RKHK 4. maddesi ?rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uygulama ve kararlar? başlığı altında değerlendirilecektir. Kısmi işlevli ortak girişimler ise 2010/4 sayılı Tebliğ kapsamının dışında kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
For the reason that joint ventures have many different fields of activity, it is not easy to make a characteristic definition of joint ventures. In accordance with Turkish competition law, joint ventures are appraised as full function joint ventures and non - full function joint ventures. This analysis is also compatible with the European Community regulations concerning competition law.In this respect, all full functional joint ventures which are performing on a lasting basis all the functions of an autonomous economic entity shall constitute a concentration and appraised under ?Communiqué Concerning Mergers and Acquisitions Calling for the Authorization of the Competition Board (Communiqué No: 2010/4)?. However the creation of a joint venture constituting a concentration pursuant to Communiqué No: 2010/4 and has as its object or effect the coordination of the competitive behavior of undertakings that remain independent, such coordination shall be appraised in accordance with the criteria of article 4 of ?The Act on the Protection of Competition?. Per contra, all non-functional joint ventures are outside the scope of the Communiqué No: 2010/4.