Lise son sınıf öğrencileri ile üniversite öğrencileri arasında bir karşılaştırma: Akademik benlik yeterliği, denetim odağı, stresle başa çıkma ve problem çözme becerisi
A comparison between senior high school students and college students: Academic self-efficacy, locus of control, coping with stress and problem-solving
  1. Tez No: 273250
  2. Yazar: Ş. GÜLNUR TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada lise son sınıf ve üniversite öğrencileri, denetim odağı, akademik benlik yeterliği, stresle başa çıkma ve problem çözme açısından karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda, bu araştırmada, cinsiyet değişkeni de incelenmiştir.Araştırmaya 307 lise son sınıf öğrencisi ile 213 üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 520 öğrenci katılmıştır.Araştırmada ölçme aracı olarak, Akademik Benlik Yeterliği Ölçeği, Rotter Denetim Odağı Ölçeği, Stresle Başa Çıkma ve Problem Çözme Envanteri (PÇE) ve araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, lise son sınıf öğrencileriyle karşılaştırıldığında, üniversite öğrencileri, akademik benlik yeterliğinde daha yüksek, daha içten denetimli, problem çözmede daha yeterli, kendine güveni daha yüksek, boyun eğiciliği daha düşüktür ve daha fazla sosyal destek aramaktadırlar. Katılımcıların akademik benlik yeterliğini; denetim odağı, problem çözme ve stresle başa çıkmanın kendine güvenli yaklaşım alt ölçeğinin anlamlı olarak yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, senior high school students and college students are compared according to the variables; locus of control, academic self-efficacy, coping with stress and problem-solving. This study also examined gender differences. A total of 520 students participated in the research including 307 senior high school students and 213 college students.Academic Self-efficacy Scale, Rotter?s Locus Of Control Scale (LOC), Coping with Stress and Problem Solving Inventory (PSI) and the Personal Information Form developed by the researchers were used to collect the data for the research.Results of the research suggest that college students, compared to senior high school students, have higher academic self-efficacy and are more internally controlled, more successful in problem solving, more self-confident, less submissive and look for more social support. It is found that locus of control, problem-solving and the self-confident approach sub-scale of coping with stress predict the academic self-efficacy participants.