Urdu dili edebiyatı ve kültürüyle ilgili Türkçe yayımlanmış çalışmalar
Works published in Turkish on Urdu language literature and culture
- Tez No: 273262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BELEN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezimizin hazırlanmasındaki amacımız, Urdu dili edebiyatı ve kültürüyle ilgilenen, bu alanda çalışmalar yapan ve okuyanlara, Urdu dili, edebiyatı ve kültürüyle ilgili yararlanabilecekleri Türkçe yayınlanmış çalışmalara (kitap, makale, tez ve tezler öncesi hazırlanmış seminer çalışmaları) topyekun ulaşılmasını sağlamak için, bir araya getirmek ve bu çalışmalar hakkında bilgi vermektir.Tezimiz Urdu Dili Edebiyatı ve Kültürüyle ilgili Türkçe Yayımlanmış Kitaplar, Çeviri Kitaplar, Makaleler ve Çeviri Makaleler, Yüksek Lisans Tezleri, Doktora Tezleri, Yüksek Lisans Öncesi Hazırlanan Seminer Çalışmaları, Doktora Öncesi Hazırlanan Seminer Çalışmaları, Sözlükler ve Drama başlıkları altında toplanmıştır.Her bir konunu bulunduğu bölüm yazar soyadlarının alfabetik sıralaması yapılarak ve çalışmaların künye bilgileri altında içerikleri hakkında da bilgiler verilerek hazırlanmıştır.Bazı çalışmaların, künye bilgilerindeki (yazar soyadı, adı, çalışmanın ismi, basıldığı yer ve basıldığı tarih) ve içeriklerindeki eksiklikler, o çalışmaya çeşitli nedenlerden ötürü ulaşamadığımız için tamamlanamamıştır.Tez öncesi hazırlanan seminer çalışmaları kayıt altına alınmadığı için, ulaşabildiğimiz seminer çalışmalarına, böyle bir çalışmanın yapıldığı bilgisini vermek amacıyla yer vermek istedik.
Özet (Çeviri)
Our aim behind preparing this thesis is to compile the beneficial works published in Turkish on Urdu language, literature and culture (books, articles, dissertations and seminar works conducted prior to the dissertations) in order to ensure that they are totally accessed by those interested in Urdu language, literature and culture and by those conducting studies and having education in this field and to provide information on these studies.Our thesis is grouped under the following headings; Books Published in Turkish on Urdu Language, Literature and Culture, Translated Books, Articles and Translated Articles, Master Theses, Doctoral Theses, Seminar Studies Prepared before Masters Degree, Seminar Studies Prepared before Doctoral Degree, Dictionaries and Drama.The sections covering each topic have been prepared by giving the last names of the authors in alphabetical order and by giving information about the contents under the tag information of the studies.The deficiencies in the tag information (surname & name of the author, name of the work, place and date of printing) and in the contents of some studies, could not be completed due that we could not access to that study for various reasons.Due that the seminar studies prepared before the thesis are not recorded, we wanted to include the seminar studies which we could have an access to for providing information that such a study was conducted.