Özgürlük, güvenlik ve adalet alanı olarak Avrupa Birliği- özgürlük ve güvenlik dengesinin kurulması bağlamında bir hukuki inceleme
European Union as an area of freedom, security and justice- a legal analysis in terms of equilibration of freedom and security
- Tez No: 273261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Ekonomik Topluluğunun kuruluşundan itibaren adalet ve içişleri konularındaki politikaları ve bu konulardaki entegrasyonun gelişimi ile Avrupa Birliği'nin bir ?Özgürlük, Güvenlik ve Adalet Alanı? oluşturma çabası incelenmiş, ayrıca 11 Eylül 2001'de Amerika Birleşik Devletlerinde meydana gelen terörist saldırılar sonrasında bu alanın nasıl şekillendiği ve bu süreçte yapılan hukuki düzenlemelerde özgürlük ve güvenlik dengesinin kurulup kurulamadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the justice and home affairs policies, the development of intergration in this area since the establishment of European Economic Community and the efforts of the European Union to establish an Area of Freedom, Security and Justice is examined and also the effects of the terorist attacks of 9/11 in the United States of America to this Area and whether freedom and security is balanced in the EU legislation in the aftermath of these attacks is studied.