İsmâil Fasîh'in hayatı, eserleri ve modern İran edebiyatındaki yeri
The life, works and the place of İsmail Fasih in the modern Persian literature
- Tez No: 273263
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ KIRLANGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Modern İran romanının doğuşu ve gelişmesi sürecinde önemli siyasi ve kültürel olaylara değinilerek, İsmâil Fasîh'in hayatı, eserleri, dili, üslûbu ve edebi kişiliği hakkındaki çalışmamıza giriş yapılmıştır.İlk bölümde, Modern İran romanının önemli isimlerinden İsmâil Fasîh'in hayatı ve eserleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise İsmâil Fasîh'in dili, üslûbu ve edebi kişiliği üzerinde durularak, Modern İran edebiyatındaki yeri belirtilmeye çalışılmıştır.İran Edebiyatı alanında çok fazla çalışmanın yapılmadığı ülkemizde, İsmâil Fasîh ile ilgili bu çalışma bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Sınırlı kaynaklarla hazırlanan bu çalışmanın, bu alanda çalışma yapanlara katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main topic about works, language-use, style and literary personality of Ismail Fasih, is initialized by touching on the important political and cultural events in the process of the origin and progression of the modern Persian novel.In the first part, the life and the works of Ismail Fasih, who is one of the most important writers in the modern Persian novel, are analized. In the second part, by focusing on the style and literary personality of Ismail Fasih, it is aimed to express his place in the modern Persian Literature.In our country, in which adequate study is not performed on Persian Literature, this study about Ismail Fasih is meant to be the first. It is hoped that this study, which is performed with limited sources, may contribute to those who study in this field.