XVI. yüzyılın ikinci yarısında Anadolu'da kamu düzeni ve subaşılık kurumu
Public order and subaşi authority in Anatolia in second half of the XVI. century
  1. Tez No: 273267
  2. Yazar: MUHAMMED YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Suç bir toplumun genel hayatı içerisinde önemli bir yer tutar ve ehemmiyetle ele alınarak incelenmeye değer bir hadise teşkil eder. Bu nedenle çalışmanın konusunu Osmanlı Devleti'nde suç ve suçlu konuları, bunların hukuki ve kolluk boyutu ile devletçe bu konuda ele alınan bir takım tedbirler oluşturmaktadır. Dönem olarak XVI. yüzyılın ikinci yarısı, mekân olarak da Bursa, Trabzon, Manisa ve Kayseri gibi Osmanlı şehirleri belirlenmiştir. Kaynak olarak şer'iye sicilleri ve mühimme defterleri kullanılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde inceleme kapsamında bulunan ceza davalarının hukuki boyutları ile bunların muhakeme aşamalarında etkili olan unsurlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm, Osmanlı şehirlerinde işlenen suçların çeşitli yönleri ile analizine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, suçluların takibinden ve cezalandırma işlemlerinden sorumlu subaşı başta olmak üzere kolluk görevlilerinin vazifelerine ilişkin bilgiler değerlendirilmiştir. Son bölümde suçluların takip ve cezalandırılması konusunda birtakım olumsuzluklara neden olan durumlar ile suç işlenmesinin en aza indirilmesi ve suçluların takibi gibi noktalarda devletçe uygulamaya konulan tedbirler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime looms large in general life of the society and it is an issue worths to be analysed by handling carefuly.Because of this reason, the subject of the study includes the crime and the criminals in Ottoman Empire, the legal and the police dimensions of them and the measures which was taken by the state on this issue. The second half of the XVI. centruy is designated as a period and Ottoman cities like Bursa, Trabzon, Manisa and Kayseri are designated as a place. Şer?iye registers and the mühimme accounts are used as a source.In first part of the study, the legal dimension of the criminal cases within the context of analysis and the factors effective on their judging stage are specialized.The second part is allocated to the different sides of the crimes which was commited in Ottoman citiesand to their analysis. In third part, the informations regarding the functions of the police officials, foremost the subaşı, who were responsible of the prosecution of the criminals and of their penalization are studied. In last part, the conditions which were causing some difficulties on the prosecution of the criminals and their penalization and also the measures which were taken by the state in order to decrease the crime rates to minimum degree and taken for prosecution of the criminals are undertaken.