Ankara'da bir huzurevi incelemesi
An ethnographic study of an elderly rest home in Ankara
  1. Tez No: 273314
  2. Yazar: CANAN MİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması, Ankara' da 1975 yılından beri yaşlı insanlara bakım ve koruma hizmeti veren Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan yaşlıların huzurevi ortamındaki yaşamlarına ilişkin antropolojik bir değerlendirmedir. Ülkemizde sosyal hizmetler kapsamında yer alan huzurevi ortamında yaşamlarını sürdüren yaşlıların, yaşlılık sürecinin sağlık, sosyal uyum ve bakım ihtiyaçları gibi sorunlarının çözümü yolunda ışık tutması amaçlanarak yapılmış olan bu tez, katılarak gözlem ağırlıklı bir etnografik alan araştırmasına dayanmaktadır. Alan araştırmasından elde edilen veriler ilgili literatürle harmanlanmış, aynı zamanda kişisel izlenim ve yorumlara da yer verilmiştir.Alan araştırmasından elde edilen veriler, yaşlıların çoğunluğunun, başka alternatifleri olmadığından huzurevi yaşam biçimini kabullendiklerini göstermektedir. Huzurevi yaşlılarının eğitim seviyesi düşüktür ve okuma yazması olmayan yaşlılar çoğunluktadır. Sosyal güvencesi olmayan yaşlıların da görüldüğü huzurevinde ekonomik anlamda yoksulluk, psiko-kültürel anlamda da yoksunluk yaşayan yaşlı sayısı fazladır. Yaşamlarının son evresini huzurevinde geçiren yaşlıların sıklıkla tanık oldukları ölüm olgusu onları psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an anthropological evaluation related to the lives of elderly people in an old peaple?s home environment in Seyranbağları Nursing and Rehabilitation Centre for Old People which has been giving nursing and protection services to old people in Ankara since 1975. This thesis has been prepared with the purpose of giving insights for the solutions of problems such as health in old ages, social adaptation and nursing needs of old persons living in an old people?s home environment, etc., and is based on an ethnographic fieldwork with the main research technique of participant observation. The data obtained from the field research have been discussed with reference to the relevant literature, personal opinions, commentaries having been also presented.The data from the field research show that the majority of old people accept the life style of old people?s home because they have no other option. The educational levels of old people in old people?s home are generally low, and the majority of old people are illiterate. In the old people?s home, some of the old people have no social security and the number of old people living in economic poverty as well as in psycho-cultural deprivation is high. The fact of death, with which the old people spend the last stage of their lives to face in old people?s home is being witnessed frequently and causes adverse effects on them in a psychological and social senses.