Türkiye'de sanat tarihi kuramının alımlanışı
Reception of theory of art history in Turkey
  1. Tez No: 273315
  2. Yazar: BARIŞ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Ülkemiz sanat tarihi disiplinin gelişiminde, üzerinde yaşantımızı kurduğumuz sosyo-kültürel birikim ele alınırken disiplinin kendi doğası üzerinde yeterince durulmamış olması, sanat tarihi biliminin kuramsal yönü zaman zaman çeşitli tartışmalara konu olsa bile sistematik bir incelemenin nesnesi yapılarak tüm yönleriyle incelenmemiş olması tezimizin ortaya çıkış sebebini oluşturmuştur.Çalışmamızın amacı, sanat tarihi disiplinin ülkemizde ne şekilde alımlandığını tarihsel olarak ortaya koymak ve sistematik bir sunumla günümüzde sanat tarihi kuramının ana hatlarını çizmek olarak belirlenmiştir. Sanat tarihi kuramının oluşumunda sanat anlatımını biçimlendiren tarih disiplininin kuramsal zemini tartışma konusu edilmiştir. Tarih, tarihsellik ve tarih yazımının sorunsallaştırılması sanat tarihi disiplinin yöntem açısından tarihle olan bağlarının anlaşılması ve kendine özgü kuramsal dokusunun gün ışığına çıkarılması için birincil derecede önemlidir. Sanat tarihi disiplininin oluşumu ve yöntemsel tercihleriyle birlikte gelişimi çalışmanın geniş kapsamlı ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Tarih yazımının bir parçası olarak sanat tarihi biliminin ortaya çıkış aşamaları, tarihsel süreç içinde geçirdiği değişimler bu bölümün başlıca araştırma konusudur. Genel olarak tarih yazımı ve özel olarak sanat tarihinin kuramsal gelişiminin ele alındığı bu temel üzerinde, Türkiye'de sanat tarihi kuramının alımlanışı; yani uygulamadaki örneklerinden yola çıkılarak sanat tarihinin kuramsal gelişim süreçlerinin ne şekilde içselleştirildiği ve yorumlandığının soruşturulması tezimizin ana gövdesini oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In the development of the discipline of art history in our country, the fact that there has been a lack of focus on the very nature of the discipline itself while the socio-cultural background on which we establish our lifestyles is much stressed, and the fact that although there has been some discussions over the theoretical aspects of the science of the art history from time to time, it has not been analysed yet by all aspects, and it has never been taken as an object of a systemic analysis is the main reason why this subject is chosen for this thesis.The objective of this study is to present how the discipline of art history in our country is historically perceived and to frame today?s theory of art history with a systemic presentation. Theoretical basis of the discipline of history which determines the narration of art was a subject of discussion in the development of the theory of art history. Problematization of history, historicity and historiography is of primary importance to be able to comprehend the links between the discipline of art history and history in terms of methods that are used and to be able to bring the discipline?s unique texture into light. The broader second part of the research is composed of the formation of the discipline of art history and its development along with the methodological choices. Stages in the formation of science of art history as a part of historiography and the alterations it has gone through are the main subjects of discussion in this section. Taking in general historiograpy, specifically the theoretical development of art history as a basis; investigating the reception of the theory of art history in Turkey, that is to say, how ?referring to the examples in practice? the theoretical development process of art history is internalized and interpreted constitute the main body of this research.