BTC projesi kapsamında sosyal uygulamalar sosyal antropolojik açıdan hedefler ve sonuçlar
Social implementations in the scope of BTC project aims and consequences in terms of social anthropology
- Tez No: 273325
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Hem bir alan çalışması hem de literatür taraması üzerine inşa edilen bu çalışmanın amacı, küreselleşme kuramları ışığı altında, ?sürdürülebilir kalkınma?, ?kurumsal sosyal sorumluluk?, ?çevresel etki değerlendirmesi? ve ?sosyal etki değerlendirmesi? kavramlarının, kuram ve uygulamalarının arasındaki farklılıkları vurgulamaktır.Alan araştırması, Ceyhan Deniz Terminali civarındaki Kurtpınarı, Karatepe, İncirli ve Gölovası isimli dört köyde yaşayan 241 köylü ile yürütülmüştür. Bu dört köy, Bakü Tflis Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı proje yönetimi tarafından, Ceyhan deniz terminali alanına çok yakın olmalarından dolayı, ?doğrudan etkilenen yerleşimler? olarak tanımlanmaktadır.Buradan hareketle, proje yönetimi ve proje birimlerinin, bir sosyal program geliştirme ve bu sosyal programın bileşenlerini, projenin olumsuz etkilerini en aza indirgemek ve faydalarını en üst düzeye çıkarmak için uygulama konusundaki yaklaşımları incelenmiştir.Maalesef, doğrudan etkilenen yerleşimlerde yaşayan yerel halkın bireyleri, inşaat aşamasının bitiminde, ?sürdürülebilir kalkınmanın sürdürülemezliği? gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study based both on a field research and literature survey is emphasizing the differences between the implementation and theory of the concepts, which are ?sustainable development?, ?corporate social responsibility?, ?environmental impact assessment? and ?social impact assessment?, under the light of globalization theories.The field research has been carried out with 241 villagers who are living in four villages near Ceyhan Marine Terminal, which names are Kurtpınarı, Karatepe, İncirli and Gölovası. These four villages are defined as ?directly affected settlement? by the management of Baku Tibilisi Ceyhan Crude Oil Pipeline Project because of their very close locations to the terminal area.On this baseline, the corporate approach of the project management and project units have been examined both to develop a social program and to implement the components of this social program for mitigating the negative effects ang maximizing the benefits of the project.Unfortunately, at the end of the construction phase, the members of local community, who are living in directly affected settlements, have been faced the reality ?unsustainability of sustainable development.