Üniversite öğrencilerinin güvenli bağlanma düzeyleri ile kişilerarası ilişki tarzları arasındaki ilişkiler
The relations between the secure parent attachment scales of the university students and their interpersonel relationship types
- Tez No: 273324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversitede okuyan kadın ve erkek öğrencilerin anne ve babalarına olan güvenli bağlanma düzeyleri ile kişilerarası ilişki tarzları arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla 111'i kadın, 144'ü erkek olmak üzere toplam 255 üniversite öğrencisine kişisel bilgi formu, anne-baba bağlanma ölçeği (ABBÖ) ve kişilerarası ilişkiler ölçeği (KİÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmektedir:1- Katılımcıların anne ve babalarına olan güvenli bağlanma düzeyleri ile kişilerarası ilişki tarzları arasında anlamlı korelasyonlar gözlenmiştir.2- Katılımcıların annelerine olan bağlılıkları ile babalarına olan bağlılıkları arasında cinsiyet açısından fark bulunmamıştır.3- Kişilerarası ilişkilerde kadınlar erkeklere göre daha olumlu/besleyici bir tarza sahipken, erkekler kadınlara göre daha olumsuz/zehirleyici tarzda ilişkiler kurmaktadırlar.4- Kadın ve erkekler güvenli bağlanma objelerini anne veya baba diye ayırmamışlardır.5- Katılımcıların annelerine olan güvenli bağlılık düzeyleri besleyici ilişki tarzları üzerinde etkili olmaktadır.6- Katılımcıların cinsiyetleri, annelerine olan güvenli bağlılık düzeyleri ve babalarına olan yakınlıkları zehirleyici ilişki tarzları üzerinde etkili olmaktadır.7- Katılımcıların cinsiyetleri ve annelerine olan güvenli bağlılık düzeyleri kişilerarası ilişki tarzları üzerinde etkili olmaktadır.Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış, araştırmanın sınırlılıkları ve gelecekte yapılacak araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The core purpose of this study is to scrutinize the link between male and female university students secure parent attachment scales and their interpersonal relationship types. For this purpose a personal information form, The Inventory of Parent Attachment and Interpersonal Relationship Scale were applied on 255 university students of which 111 were female and 144 were male. The findings were analyzed by the SPSS programme.The findings of the study are summed up as follows:1- Significant correlations between the participants´ secure parent attachment scales and interpersonal relationship types were observed.2- No gender differences were observed as regards to the participants´ attachment to their mothers as opposed to their fathers.3- As regrads to interpersonal relationships the female participants reveals a more positive/nutritional approach than the male participants and the male participants as opposed to female participants has a propensity to involve themselves in negative/toxic relationships.4- The females and males have not differentiated their secure attachment objects as their father or mother.5- The participants´ secure attachment scales with their mothers have an impact on the type of nutritional relationships.6- The participants´gender, their secure attachment scales with their mothers and their closeness to their fathers have an impact on the type of toxic relationships.7- The gender of the participants and their secure attachment scales with their mothers have an impact on interpersonal relationships.The findings are discussed in the light of literature, the limitations of the study and advices for future studies are suggestively stated.