Hanefî fıkhında kıyâs (mahiyeti, hukuki dayanağı ve hüccet oluşu)
Qiyas (analogy) in Hanafi fiqh (essence, legal basis and hujjat being )
  1. Tez No: 273326
  2. Yazar: CANAN CEHRİ AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı ve önemi, araştırma esnasında takip edilen metot, araştırmanın sınırlandırılması, araştırmanın planı ve kaynaklar hakkında genel bilgiler verilmiştir.?Hanefî Usûlünde Kıyâsın Mahiyeti, Unsurları ve Hücciyyeti Hakkındaki Yaklaşımlar? isimli birinci bölüm, iki ana başlığa ayrılır. ?Hanefî Usûlünde Kıyâsın Mahiyeti ve Unsurları? isimli birinci ana başlıkta Hanefî usûl anlayışı bağlamında kıyâsın tanımı, rükünleri, şartları ve hükmü, konuları ele alınmıştır. ?Hanefî Usûlünde Kıyâsın Hücciyyeti Hakkındaki Yaklaşımlar? isimli ikinci ana başlıkta ilk önce kıyâsın hüccet olup- olmadığı konusundaki farklı görüşler Hanefî usûlü ağırlıklı olarak ele alınmış, bu esnada gerekli görülen yerlerde İbn Hazm'ın yaklaşımları kısaca açıklanmıştır.?Hanefî Usûlünde Kıyâsın Hukuki Dayanağı? isimli ikinci bölüm, ?Kıyâsın Hukuki Dayanağı Hakkında Delil Getirilen Âyetler?, ?Kıyâsın Hukuki Dayanağı Hakkında Delil Getirilen Hadisler? ve ?Kıyâsın Hukuki Dayanağı Hakkında Delil Getirilen Sahâbe Görüşleri? şeklinde üç ana başlığa ayrılır. Bu bölümde Hanefî usûlcülerin kıyâsın hüccet oluşunu ispat etmek için delil getirdikleri âyetler, hadisler, sahâbe görüşleri ve bunların kıyâsın meşruiyetine delil getirilişinin arkasındaki gerekçe ve mantık ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and two sections. In the introduction is given that the aim of the research and the follow-up methods, limitation of the study, the research plan and general information about the resources.First chapter which titled ?Approaches On The Usul Of Hanafi About Essence, Elements And Hujjat Being In Qiyas? is divided into two main headings. The first major title which named ?Esence and Elements Of Qiyas In The Usul Of Hanafi? were discussed that understanding usul of Hanafi context of the qiyas?s definition, principles and the provision of conditions. Second chapter which titled ?Approaches On The Usul Of Hanafi About Hujjat Being In Qiyas? is handled that initially, different opinions about huccet on whether hujjat being the usul of Hanafi mainly.Second chapter which named ?Legal Basis Of Qiyas In Hanafi Fiqh? is divided into three main headings that ?Evidence Brought Verses About In Legal Basis Of Qiyas? , ?Evidence Brought Haditsh About In Legal Basis Of Qiyas? and ?Evidence Brought Opinions Who Companions Of Hz Mohammad About In Legal Basis Of Qiyas? This section which Hanafi?s usul persons, to prove the occurrence of qiyas for being Hujjat with verses, hadiths, opinions of the companions of Hz Mohammad, the legitimacy of their views and evidence brought to the back of the rationale and logic are discussed.