Hastanelerde teknolojik yapının oluşumu ve sürdürülebilirliğin finansmanı : İstanbul ilinde bir araştırma
Finance of sustainability technological structure in hospitals: A research in İstanbul?
  1. Tez No: 273346
  2. Yazar: SERAP İNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sağlık hizmetleri üretimi ve arzında yararlanılan teknik ve teknolojilerde ki hızlı gelişme, değişme ve yaygınlaşmalar, hasta ve yakınları ile hastane idarelerinin davranış biçimlerini de etkileyip, hastaneleri teknoloji yoğun hizmet sunmaya yöneltmektedir. Tıbbi teknolojilerde yaşanan gelişmelere hızla uyum sağlayan hastaneler için, hizmet niteliği bakımından, teknolojinin temini ile birlikte, sürdürülebilirliğinin sağlanmasında anahtar rol oynayan finansman sorunları gündeme gelmektedir. Ülkemizde ve farklı ülkelerde ki sağlık hizmetlerinin maliyetlerindeki artışlar sonucu, sağlık finansman teknikleri sorgulanmakta ve hastanelerin içinde bulundukları darboğazdan çıkmayı sağlayacak gelir fırsatları hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.Bu çalışmada, İstanbul ili, hastanelerinde teknolojik yapının oluşumu ve teknolojinin sürdürülebilirliğinin finansmanının değerlendirilmesinin sağlanması ve mevcut uygulamanın durumunun tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Production of Health Services and offers uses high technology and techniques with high speed, development and popularity, this directs the hospitals to use technology dense services with effects of behaviour of hospital managements. The hospitals who uses high technology with high effectivity to the service of quality with high technology the finance problems comes up. In our country and in different countries the raises of health service cost, finance techniques have been questioned and the hospitals are trying to catch the opportunities of incomes chances.In this study, Istanbul city hospitals the technological structure development and continuity of high technology, finance judgement and the fort the time being how the work continuos are studied.