Cumhuriyet sonrası Türk resim sanatında görülen peyzaj resimlerinin tasarım ilkelerine göre incelenmesi
Examining landscape paintings seen on Turkish painting art after republic according to design principles
  1. Tez No: 273463
  2. Yazar: TAMER BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALTINKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda sanat alanında yapılan çalışmaların çoğunluğunda, sanat tasarım ilkelerinin önemi artmıştır. Günümüzde pek çok akademisyen, sanatta tasarım ilkelerinin ne ölçüde kullanıldığını gösteren araştırmalar ortaya koymaktadır. Öte yandan peyzaj resmi için bu alanda yapılan bir çalışmaya rastlanmamıştır.Tasarım ilkeleri doğanın bütününde var olan şablonların isimlendirilmesini kapsar. Şu halde tasarım ilkelerinin peyzaj resminde ne derecede kullanıldığı önem arz eden bir konudur. Bu nedenle bu araştırmada peyzaj resminde tasarım ilkelerinin varlığı incelenmiştir.Araştırmada peyzaj resminde tasarım ilkelerinin varlığı incelenirken iki konuya dikkat edilmiştir. Bunlardan birincisi, klasik üslupta üretilen peyzaj resimleri ile modern üslupta üretilen peyzaj resimlerinin kıyaslanmasıdır. Bu anlamda seçilen dört klasik, iki modern üslup takipçisi sanatçının eserleri tasarım ilkelerine göre incelenmiştir. İkincil olarak, peyzaj resminde genel anlamda bir değerlendirme yapılarak, sanat tasarım ilkelerinin kullanılmasının miktar, derece ve yönüne dikkat çekilmiştir.Eser analizlerinin sonucunda, klasik üslupta üretilen eserlerde doğanın sahip olduğu tasarım ilkelerine uygunluğun ön plana çıktığı görülmüştür. Öte yandan, modern üsluptaki eserlerde de, her ne kadar çeşitlilik ilkesine başvurularak klasik üsluptan kaçınma eğilimi olsa da, bu resimlerde de kendi içerisinde tasarım ilkelerinin bütününe de bir uygunluk olduğu görülmüştür. Modern üslupta en fazla görülen tasarım ilkesi ise çeşitlilik ilkesidir.
Özet (Çeviri)
Recently, in the most of research done in art field, importance of art design principles is increased. Nowadays many academicians make research in which level of the use of the art design principles in art. On the other hand, it has not found such a research on nature paintings.Principles of designing include naming of patterns which are in the whole of the nature. Thus, it is important to define using level of principles of designing in nature paintings. For this reason, occurring of principles of designing in the nature paintings is evaluated in the research.In the research, two topics were noticed during the giving of occurring of principles of design in nature paintings. First of them is comparing nature paintings in classic and modern category. In this frame, four classical style artists and two modern style artists and their artworks were evaluated according to principles of designing. For the second, using levels, degree and direction of principles of design were evaluated.According to analysis of artworks, it is found that in the classical style nature paintings, principles of design were as same as in nature. On the other hand, in the modern type artworks, although there is differentiation principle which is used to difference from classical style, these artworks also have wholeness in their own art direction. The most used principle in modern style is differentiation.