Yozlaşmanın ekonomik analizi ve yozlaşmanın belirleyicilerine ilişkin amprik analiz
Economic analysis of corruption and empirical analysis of determinants of corruption
- Tez No: 273466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAKIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kamu görevlisinin, özel çıkarları için görevini kötüye kullanması olarak tanımlanan yozlaşma, tarih boyunca hemen hemen her toplumda etkisini göstermiştir. Rüşvet, adam kayırma gibi değişik eylemleri kapsayan yozlaşma, toplumlar açısından önemli bir ekonomik sorundur ve literatürde, bu sorunun belirleyicilerini saptamayı amaçlayan araştırmalar mevcuttur. Bu tez çalışmasının ilk amacı, literatürde yer alan akademik çalışmaları veri alarak, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal faktörlerin yozlaşma düzeyini hangi yönde ve büyüklükte etkilediğini incelemektir. Araştırmacılar tarafından yoğun olarak kullanılan kişi başına milli gelir, ekonomik özgürlük, insani gelişmişlik, Protestanlık ve demokrasi değişkenleri bu amaç doğrultusunda modellendirilmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı ise, yozlaşma düzeyi üzerindeki etkisi daha önce incelenmemiş olan baskı gruplarının, yozlaşma düzeyi üzerindeki etkisinin hangi yönde ve büyüklükte olacağını incelemektir. Bu nedenle baskı gruplarının sayısı da yürütülen analizlere dahil edilmiştir. 2000-2008 dönemi için yürütülen analizler, yıllık ve kesit veriler kullanılarak En Küçük Kareler (EKK) yöntemiyle tahminlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre insani gelişmişlik, ekonomik özgürlük ve kişi başına milli gelir ile yozlaşma düzeyi arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Buna göre, ekonomik özgürlük düzeyinin yükselmesi, kişi başına milli gelirin artması ve insani gelişmişlik yozlaşma düzeyinin azalmasına neden olmaktadır. Baskı gruplarının yozlaşma düzeyi üzerindeki etkisi ise pozitiftir. 2007 ve 2008 yılları için yürütülen analiz sonuçlarına göre, baskı grupları yozlaşma düzeyi üzerinde pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahiptir. Buna göre, baskı gruplarının sayısının artması yozlaşma düzeyini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Using the power of public officals in a way that is wrong for their private interests, defined as corruption, has shown its effect almost every society throughout history. Corruption which includes various actions such as bribery and nepotism, is a crucial economic problem for societies. In the literature, there are several researches that is aiming at fixing what are the determinants of this problem. The first purpose of this study is examining which direction and magnitude do economic, social, culturel and political factors affect the level of corruption by means of academic studies in the litarature. In this respect, national income per capita, economic freedom, human development, protestanism and democracy variables which are intensively used by researchers, has been used as model. Another aim of the study is examining which direction and magnitude will the affect of pressure groups be on the level of corruption. This effect hasn?t been examining before. Therefore, the number of pressure groups has been included in the analysis conducted. The analysises in the period between 2000-2008 were estimated by least squares method (OLS) using the dynamic and cross-sectional data. According to the results of analysis, there is a negative and statistically significant relation between human development, economic freedom, per capita income and the level of corruption. Accordingly, increasing the level of economic freedom and national income per capita and human development have led to reduced levels of corruption. On the other hand, the influence of pressure group on the level of corruption is positive. Analysis conducted for the years 2007 and 2008, positive and statistically significant effect of pressure groups on the level of corruption has been determined. For this reason, increasing the number of pressure groups causes increasing the level of corruption.