A Critical analysis of the theme of the heroic ideal in Beowulf and The Book of Dede Korkut
- Tez No: 12560
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN UZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu calışma Beowulf ve Dede Korkut Kitabı 'nda yer alan kahramanlık idealinin ortak özelliklerini belirle meyi amaçlamıştır. Bunun için, kahramanlık ideali eser lerde ayrıntılarıyla incelenmiş, doğuşu, gelişimi ve yozlaşması gözlenmiştir.Görülmüştür ki, her iki eserin kahramanlık temalarının bazı ortak noktaları vardır; bu da, kahramanlı ğın farklı milletlerin edebiyatlarında benzer şekillerde işlendiğini ortaya koymaktadır. Üstelik bu durum, kahramanlık destanlarının evrensel bir geleneğin ürünü olduklarını savunan eleştirmenleri doğrulamaktadır. Tezin birinci bölümünde, kusursuz bir liderin cömert liği ile mükemmel savaşçılarının sadakatinden doğan ilişki anlatılmıştır, kahramanlık idealinin en önemli ilkeleri bu ilişkinin ürünüdür. İkinci bölümde, kahramanlık idealinin hemen bütün özelliklerini kişiliğinde barındıran kahraman ele alın mıştır. Doğumundan ölümüne kadar, gelişimi, fiziksel özel likleri, silahları, yaşadığı yerler, davranış biçimleri, eğlence şekilleri, savaşları ile kahramanın hayatı ince lenmiştir. Tanrı vergisi bazı değerlerle dünyaya gelen kahraman, şan ve şöhret kazanabilmek, hatta bazen, eski çağların ağır koşullarında yaşantısını sürdürebilmek için bazı beceriler edinmek zorundadır. üçüncü bölümde ise, kahramanın zihninden geçenleriii ve psikolojisini anlayabilmek için dinî ve ahlaki değer leri incelenmiştir. Daha önceden ilkel dinlere inanırken, destanların oluşum sürecinde kutsal dinleri kabullenen toplumların, kahramanların özelliklerine dinî değerleri de ekleme eğiliminde oldukları görüşü benimsenmiştir. Çünkü, kahramanlar çoğu kez dünyevî zevkler peşinde koşar; aktiviteleri de dinî olmaktan çok din dışıdır. Ayrıca, ün kazanmak ve ölümsüzlüğü yakalamak güdüleriyle hareket eden kahramanların, modern anlamda vatansever veya milli yetçi olduklarını söylemek zordur. Yine de, başardıkları büyük işler toplumu genellikle iyi yönde etkilemektedir. Macera ve risk dolu kahramanlık yolunda ilerlerken, Anglo- Saxon kahramanı 'comitatus' sisteminin kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmıştır; Oğuz kahramanları ise, toplumun. ve ailesinin değer yargılarına göre hareket etmiştir. Bu bölümün ikinci kısmı, yozlaşan kahramanlık ku rallarını değerlendirir. Ozanlar eski çağların trajedisini acı ve mutluluğun, zafer ve yenilginin gerçekçi tablosunu çizerek anlatmıştır. Aşırı ihtiras veya ölümlü dünyada zamanla azalan güç kahramanın mahvolmasına sebeb olmaktadır. Kişiler kahramanlık idealinin prensipleriyle hareket etmez ya da, toplum çıkarlarının aleyhine işler yaparlarsa, ozanların ısrarla kötü ve suçluyu cezalandırma yoluna gittikleri söylenebilir. Sonuç bölümünde, iki destandaki kahramanlık idealinin ortak özellikleri özetlenmiştir. Görülmüştür ki, çevre veİÜ toplum, kahramanlık idealinin niteliklerini belirlemektedir; ancak, zaman, yer ve kişilerdeki farklılıklara rağmen, her iki eserdeki büyük işler başarmanın yolunu çizen kahraman lık idealleri, benzer davranış biçimlerini ifade etmektedir. Buradan kahramanlık idealleri arasında bir bağıntı tespit edilerek, Beowulf ve Dede Korkut Kitabı 'nın evrensel edebi yatın ipuçlarını gizledikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT This study attempts to determine the common features of the heroic ideal represented in Beowulf and The Book of Dede Korkut. To do this, however, a through analysis of the theme of the heroic ideal, its emergence, development, achievements, and failures in both works have been examined. It has been found out that the heroic ideal in both works has common characteristics, which prove the thesis that the theme of the heroic ideal is a recurrent phenomenon in literatures of iifferent nations. Moreover, this situation justifies the critics who argue that the heroic poems are the product. of a tradition, which is universal. In the first chapter, it is shown that the essence of the heroic ideal emerges from the relationship between the perfect leader, who is generous, and the perfect retainer, who is loyal. In the second chapter, the characteristics of the hero, who represents almost all of the ideal qualities in his personality, have been exposed to the argument. His life, from his birth to his death, his development, physical appearance, arms, dwellings, manners, interests, and battles are examined. Consequently, it has been proved that either God endowed the hero with certain skills, or the hero acquired certain characteristics in order to perform heroic deeds, and sometimes to survive in theV brutal environment of the heroic ages. In the third chapter, to grasp what goes on in the minds of the heroes, and to understand their psychology and nature, their religious and moral ethics are examined. It is seen that some elements of the holy religions are imposed on. the heroes after the adoption of new religions by the societies, which were previously pagan. The heroes seek wordly pleasures and their deeds are secular rather than divine. Furthermore, their motivations are personal quest for fame and immortality, and never specifically patriotic or nationalistic in the moden sense. However, their good deeds have generally influenced the life of the societies in a better way. While progressing through the adventurous and risky path that leads to great exploits, the Teutonic hero adapts himself to the codes of ' comitatus' without questioning them; whereas, the Oghuz hero has been under the control of his own kindred, whose standards force him to act in certain ways. The second part of this chapter evaluates the demoralization of the heroic codes in both poems. The poets realistically picture the tragedy of the heroic life with its sorrows and happiness, achievements and failures. It has been observed that either the hero's excessive passion or his transient powers cause his destruction. If the characters do not follow the rules of the heroic ideal, or do not act in compliance withVI the welfare of the society, the epic poets truthfully apply * technique of the poetic justice. As a conclusion, a brief summary of the common features of the heroic ideal in both epics is given. It is evident that the environment and the standards of the societies determine the characteristics of the heroic ideal. In spite of the differences of time, setting, and characters, the heroic ideals of both works expose similar modes of action in order to achieve great exploits. Consequently, the analogy of the characteristics of the heroic ideals in these epics proves that ffeowulf and The Book of Dede Korkut incorporate some elements of a universal literature.