Suçta ve cezada kanunilik ilkesi ve ilkenin Türk Hukukundaki uygulaması
Principle of legality in crime and punishment and the implementation of the principle in Turkish Law
- Tez No: 273488
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Suçta ve Cezada Kanunilik İlkesi ve İlkenin Türk Hukukundaki Uygulaması başlığını taşıyan doktora tez çalışmasında, temel hak ve özgürlükler açısından vazgeçilmez bir önem taşıyan ve hukuk devleti ilkesinin de bir gereği olan suçta ve cezada kanunilik ilkesi tarihi gelişiminin yanısıra modern hukuk sistemlerindeki, bu bağlamda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına da yansıyan evrensel anlamı ve unsurlarıyla incelendiği gibi kanunilik ilkesinin uluslararası ceza hukukundaki uygulamaları da değerlendirilmektedir. Türk hukukunda suçta ve cezada kanunilik ilkesi uygulamaları açısından, ilke, evrensel anlamı çerçevesinden Anayasa ve kanun düzenlemeleri ile Yüksek Mahkemelerin kararlarında incelenmekte ve bir sonuca varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the PhD dissertation, titled Principle of Legality in Crime and Punishment and the Application of the Principle in Turkish Law, the principle of legality in crime and punishment which is of high importance with regard to basic rights and freedoms and a requirement of state of law, is analysed with the universal meaning and elements in modern law systems and thereby in European Convention on Human Rights and decisions of European Court of Human Rights, in addition to its historical development, and the implementations of the legality principle in international criminal law are also discussed. The principle of legality in crime and punishment in the Turkish law is analysed as stated in the Constitution, laws and decisions of supreme courts with regard to the universal meaning and a conclusion is drawn.