Analysis of balance of payments in Turkish economy from a business accounting point of view
İşletme muhasebesi bakış açısıyla Türkiye ekonomisinde ödemeler dengesi analizi
- Tez No: 273487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma ödemeler dengesi metodolojisini ve ödemeler dengesi hesaplarını işletme muhasebesi bakış açısıyla incelemektedir. Ayrıca, çalışmada, ödemeler dengesi muhasebesi ile işletme muhasebesi arasındaki ilişki tartışılmış ve Türkiye uygulamasına ilişkin düzenleme ve analiz konuları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, ödemeler dengesinin muhasebe altyapısına ilişkin literatüre katıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde, ödemeler dengesi muhasebesine ilişkin temel kavramlar tanıtılmıştır. İkinci bölümde, ödemeler dengesi muhasebesi ile işletme muhasebesi uygulanan muhasebe ilkeleri, işlemlerin kaydedilme zamanı ve işlemlerin ve pozisyonların değerlemesi açısından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonuçları, ödemeler dengesi muhasebesinin uluslar arası işlemlerin kaydedilmesinde ve raporlanmasında genellikle işletme muhasebesindeki kuralları takip ettiğini göstermektedir. Ancak, iki muhasebe sistemi arasında benimsenen değerleme esasları ve gerçekleşmemiş elde tutma kazanç ve kayıplarının muhasebeleştirilmesi açısından farklılıklar bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin ödemeler dengesi hesapları, zaman serileri analizi ve regresyon analizi uygulanarak incelenmiştir. Sonuçlar, veri toplama sürecindeki zorluklar ve ödemeler dengesi düzenlenirken yapılan olası hatalar nedeniyle ortaya çıkan Türkiye'nin net hata ve noksan kaleminin Türkiye'nin ödemeler dengesi analizi üzerinde bozucu etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates balance of payments methodology and analyzes balance of payments accounts from a business accounting point of view. It also discusses the relationship between balance of payments accounting and business accounting and presents compiling and analysis issues in Turkish implementation. The purpose of the study is to extend literature on accounting framework of balance of payments. Hence, the first section of the study introduces basic concepts related to balance of payments accounting. In the second section, balance of payments accounting is compared to business accounting in terms of accounting principles applied, time of recording of transactions and valuation of transactions and positions. Results of this comparison show that balance of payments accounting mostly followed business accounting rules in recording and reporting international transactions. However, there are some differences between these accounting systems, especially in terms of valuation bases applied and accounting treatment of unrealized holding gains and losses. In the third section, Turkish balance of payments accounts are investigated by applying time series analysis and regression analysis. Results demonstrate that Turkish net errors and omissions account which results from difficulties in gathering data and the possibility of error in compiling balance of payments have distorting effects on balance of payments analysis.