Tekstil sektöründe teknolojik gelişme ve rekabet gücü: Denizli bölgesi üzerine bir uygulama
Technological innovation and competitiveness in textile industry: An application in Denizli province
- Tez No: 273494
- Danışmanlar: PROF. DR. N. ALKAN SOYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Günümüzün küresel dünyasında firma ya da sektörün rekabet gücünün belirleyeni teknolojik gelişmelerdir. Teknolojik gelişme bir firmada daha az üretim faktörü veya faktörleri kullanarak aynı miktar ürün veya aynı miktar üretim faktörü kullanarak daha fazla veya kaliteli ürün elde edilmesini sağlayan tüm yenilikler olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle firmaların teknolojik yenilikleri gerçekleştirebilme bilgi, beceri ve yetenekleri (teknolojik yetenek) ne derece yüksek ise firmanın rekabet gücü de o derece yüksek olacaktır.Teknolojik yetenek birikiminin sahip olduğu bu önem ülkeleri bilim ve teknoloji politikaları üretip uygulamaya yönlendirmektedir. Devletin uygulayacağı bilim ve teknoloji politikaları çok önemli olmakla birlikte teknolojik gelişmenin temel aktörleri firmalardır. Firmaların teknolojik yetenek birikimi yönündeki çabaları teknolojik gelişmenin asıl belirleyicisidir.Bu çalışmada teknolojik yeteneğin rekabet gücü ile ilişkisi tekstil firmaları üzerine yapılan bir uygulama ile analiz edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, teknolojik yetenek düzeyi yüksek olan firmalar daha düşük fiyattan, daha kaliteli, çeşitlilik açısından zengin mallar üretebilmekte; siparişleri daha kısa sürede teslim edebilmektedirler. Firmaların ihracat performansları da teknolojik yetenek düzeyinden olumlu etkilenmektedir. Bu sonuçlar literatürdeki çalışmaların ortaya koyduğu ?teknolojik yenilik rekabet gücünü olumlu etkiler? iddiasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s global world, what determines the competitive strength of a firm or sector is the technological development. Technological development is defined as all the innovations which provide acquiring the same amount of product using less production factor or factors, or acquiring more products or more quality products using the same amount of production factor. Thus, the more the firms have the knowledge, skills and competence (technological capability) to implement the innovation, the more competitiveness that firm has.The importance of the technological capability leads the countries to generate and apply policies in science and technology. Although science and technology policies applied by the states are important, the main actors of technological development are the firms. The firms? endeavors towards technological capability are the main determiners of technological development.In this study, the relationship between technological capability and competitiveness has been analyzed by an application on textile firms. According to the results acquired, the firms with higher technological capability are able to produce less costly, higher quality and a wide range of goods and are able to deliver the orders in a shorter time. Also, export performances of the firms are affected positively from the technological capability. These results support the claim ?technological innovation affect competitiveness positively? as indicated by the studies in literature.