İslam Hukuku açısından sinema ve problemleri
Cinema and the problems according to Islamic Law
- Tez No: 273498
- Danışmanlar: PROF. DR. VECDİ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Fıkıh, hayatın her alanında nasıl yaşanması ve hareket edilmesi gerektiğiyle ilgili yollar gösteren, sınırlama ve düzenlemeler getiren bir bilim dalıdır. Bir iletişim ve eğlence aracı olan sinema hakkında, İslam'ın ve İslam hukukunun kendine ait özel bir bakış açısının olduğu bir hakikattir. Bu hakikatin boyutlarının incelenmesi, araştırılması ve ortaya çıkarılması büyük önem arz etmektedir.Sinema filmleri ve televizyon dizileri, İslam medeniyet tasavvuru ve fıkhın verileri ışığında ele alınıp teorik olarak yeniden gözden geçirilmiştir. Araştırmamızın birinci bölümünde, sanat ve sinema, İslam tasavvuru açısından ele alınmıştır. Yine bu bölümde sinema fıkıh ilişkisi ve meşruiyet tartışmaları incelenmiştir. Bu bölümde, özellikle sinemada temsil, rol, oyun ve eğlence kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, yapım ve çekim aşamasında ortaya çıkan problem ve tartışmalar İslam hukukunun verileri açısından değerlendirilmiştir. Bu bölümde sinemada kadın konusuyla, sinemada sözlü ve fiili tasarruflar konusu, fıkıh perspektifi açısından ele alınmıştır. Son bölümde, İslam hukuku açısından sinema sanatının temel ilke ve prensipleri üzerinde durulmuştur. Bu prensiplerden, günümüzde çok tartışılan, mahremiyet kavramı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fıqh is a branch of science that showing roads, bringing restrictions and regulations about every area of life how to live and to act. Islam and Islamic Law have special perspective about cinema which is becoming a communication and entertainment tool. Examine, investigate and expose of the dimensions of this truth are so important.Cinema films and television series, in the light of conception of Islamic civilization and values of Fiqh were theoretically reviewed again and discussed. This dissertation has three sections. In the first section of our research, art and cinema were discussed in terms of the Islamic conception. In this section, the relationship between cinema and Fıqh and the legitimacy of the films were examined. Again in this section, were focused on particularly representation, role, games and entertainment concepts in cinema. In the second section, problemes and debates which are being emerged during film production and shooting were evaluated from the viewpoint of Islamic Law. In the last section, the basic principle of cinema in terms of Islamic law and principles were discussed. The concept of privacy which widely debated recently was emphasized in these principles.