Etkinlik açısından televizyon reklamlarında anlatım biçimleri
The efficiency in tv advertising on the perspective of tv advertising formats
- Tez No: 273503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN B.TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Pazarlarda markaların sayısının ve rekabetin gittikçe artması reklamverenlerin kendi markalarını ön plana çıkartacak yeni formüller aramalarına neden olmaktadır. Günümüzde hala en önemli reklam mecrası olma özelliğine sahip televizyon reklamlarında ise bu durum reklamverenler açısından reklam anlatım biçimlerinin kullanılış şekillerinin ve içeriklerinin tüketicilerin tabi olduğu binlerce reklam arasından kendi markalarını hatırlamalarını kolaylaştıracak şekilde belirlenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışma reklam anlatım biçimlerinin reklamın iletişim etkisini ne yönde etkilediğini ortaya koymak amacıyla yapılmış bir araştırmayı içermektedir. Çalışmada Türkiye'de GSM pazarının tamamını ellerinde tutan Turkcell, Avea ve Vodafone operatörlerinin, televizyon reklamlarında kullandıkları anlatım biçimlerinin iletişim etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a consequence of the prevailing market conditions, mainly characterized by intensive competition and the increasing number of competitors, advertisers permanently seek for new ways and formulations in order to be able to tackle the problem of highlighting their brands. In the context of TV commercials, which still appear to be the leading advertising channel among many other alternatives, this endeavor is defined by the ability to create consumer awareness, through the utilization of effective expression formats and designing effective content and, thus, attract consumers? attention who are exposed to a vast amount of commercials of this kind.This dissertation aims to identify the way TV commercials? expression formats influence their impact on communication. The study included in the dissertation, such relationship is analyzed via taking the TV commercials of all of the three GSM operators in Turkey (Turkcell, Avea and Vodafone) into consideration.