Bilişim sistemlerinde veri güvenliği yaklaşımı ve şifreleme algoritmaları: DNA algoritması önerisi
Data security approach in information technology and cryptography: DNA algorithm
  1. Tez No: 273520
  2. Yazar: ARİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET L. ORKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Güvenlik kavramı, insanoğlunun tarih boyunca hem en temel ihtiyacı hem de enönemli problemi olmuştur. Savunma ve saldırı stratejileri, savaş temelinde güvenlikpolitikalarını şekillendirmiştir. Savaş kavramı yüzyıllardır gelişerek asimetrik savaş vegünümüzde ise iletişim araçlarının ve bilişim teknolojilerinin hızlı gelişmesi ile birliktebilgi savaşlarını gündeme getirmektedir. Savunma stratejilerinin gelişmesi ile birlikteinsanoğlunun korunan şeylere olan merakının bir sonucu olarak, yeni saldırı stratejilerigeliştirilmiştir. Bununla birlikte, şifreleme algoritmaları savunma amacıyla tarihboyunca, tüm iletişim kanalları için kullanılmıştır. DNA algoritması ve insan çoğalmasistemi günümüzde hızlı iletişim kanalları, ağlar ve internet için bir algoritma olarakönerilmektedir. En basit iletişim modeli olan Shannon-Weaver'ın İletişim Modelitemelinde insan çoğalma sistemi bilişim sistemleri için şifreleme algoritması olaraktasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Security has always been a substantial problem for humankind throughout thehistory and at the same time it has also been a basic need. Defense and attack strategieshave formed security policies which are underlying the war. The term of war hasevolved over the ages and finally the concept of asymmetric warfare has emerged.Furthermore, developing communication utilities and spreading informationtechnologies bring the information warfare to the agenda. In parallel with thedevelopment of defense strategies and as a result of human curiosity for the protectedthings, new attack strategies have been developed. Similarly, for the purposes ofdefense throughout history, encryption algorithms has been used for all communicationchannels. DNA algorithm and human reproduction logic as an encryption algorithm hasbeen suggested for today?s fastest communication channels, the networks and theinternet. Based on the simplest model of Communication, Shannon- WeaverCommunication Model, the human reproduction logic designed as an algorithm forinformation systems.