Mobil iletişim teknolojilerinin sosyal bir paradigma olarak Türk toplumsal yaşamına etkileri ve toplumsal düzenin yeniden şekillenmesi üzerine bir araştırma
Impacts of mobile communication technologies as a social paradigm on Turkish social life and a study about reformulation of social order
  1. Tez No: 273521
  2. Yazar: ZAFER BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET L. ORKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Mobil teknolojiler sürekli gelişmekte, özellikle cep telefonları bütün dünyada hızla insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Cep telefonlarının on yıldaki gelişimini sabit hatlı telefonlar yüz yılda gösterebilmiştir. Bu kadar kısa süre içinde topluluklar tarafından benimsenen ve yayılabilen bu teknolojinin toplumlar üzerinde yarattığı etkiler de göz ardı edilmemelidir. Mobil teknolojideki son gelişmeler yeni kişisel iletişim toplumlarının oluşması yolunda, aile ve bireyler arası ilişkilerde yeni iletişim şekillerinin oluşması, günlük yaşam koordinasyonunun yeniden düzenlenmesi, kamusal ve açık alanların özelleşmesi ve yeni mobil gençlik kültürünün ortaya çıkması gibi sosyal değişimlere neden olmaktadır. Bu doktora tezinde gözlem, literatür taraması ve örnek olaylar ile mobil teknolojinin sosyal etkileri ve toplumsal gelişim üzerideki rolü kapsamlı biçimde incelenmiş, cep telefonu kullanıcılarına anket ile ulaşılarak toplum üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile technology has developed at a fast pace in the last decade. Specially mobile phone development has progressed to the point in the last ten years where the landline telephone needed hundred years. Consequently mobile phones have become an essential part of everyday life for many people in the world. Although this technology has been adopted and diffused by societies in such a short time, studies of mobile phone usage and its social consequences are relatively few. The latest developments in mobile technologies have led to new personal communication forms in families and interpersonal relationships and as well as new ways of coordinating daily life.These technologies have also caused social changes such as personalization of public sphere and have helped the establishment of mobile youth culture. In this study, after observation, literature review and case studies a survey has been conducted for mobile phone users and the impacts of mobile technologies on society are analyzed.