Mesleki etik kapsamında basının adil yargılanma hakkı ilkesine yaklaşımı
The approach of print media towards the right to a fair trial in terms of professional ethics
- Tez No: 273554
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖZERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Özellikle 2007 yılından sonra basında gündeme gelmeye başlayan soruşturmalar ve soruşturmaya uğrayan kişilerle ilgili haberler, etik ilkeler, adil yargılanma hakkı ve basın özgürlüğü konularında tartışmalara neden olmuştur. Bu çalışmada, basını temsilen seçilen, Zaman ve Hürriyet gazetelerinde yer alan Ergenekon Soruşturması konulu metinlerin, etik ilkelere ve adil yargılanma hakkı ilkesine uygunluğu, seçilen örneklem kapsamında araştırılmıştır. Bunun için hukuk devletinin en önemli göstergelerinden biri olan ve insan haklarının hukuksal anlamda ifadesi anlamına gelen bu hakkın, ifade biçimleri incelenmiş; ayrıca, bu hakkın basında yer alması veya almaması durumundaki olası sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Basın özgürlüğünü sınırlayan konulardan birisi adil yargılanma hakkıdır; dolayısıyla basın, yasalarla sahip olduğu özgürlük hakkını etik ilkeleri ve adil yargılanma hakkını gözeterek değerlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
The inquiries began to come to the agenda, especially after 2007 in the press and news about people who suffered the investigation of ethical principles, the right to a fair trial and freedom of the press has led to debate issues. In this study, we elected to represent the press, newspapers, Time and Freedom on the texts of the Ergenekon investigation, compliance with ethical principles and the principle of the right to a fair trial, investigated the scope of the selected sample. This is one of the most important indicators for the rule of law and human rights in the legal sense, means that the expression of this right, forms of expression were examined separately, or do not take this right to be included in the state media tried to expose the possible consequences. One of the issues that limit the freedom of the press has the right to a fair trial, so the press, freedom of the law have the right to evaluate the ethical principles and respecting the right to a fair trial.