Tanzimat Dönemi Osmanlı Ceza Hukuku uygulaması
The implementation of Ottoman Criminal Law at the Tanzimat Period
  1. Tez No: 273555
  2. Yazar: SAİD NURİ AKGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Tanzimat dönemi, diğer birçok sahada olduğu gibi hukuk sahasında da önemli değişikliklerin görüldüğü bir dönemdir. çeşitli sebepler, hukuk alanında birtakım yeniliklerin yapılmasını gerektirmiş ve bunun neticesinde hukuk mevzuatı hem biçim hem muhteva açısından ciddi ve ayrıntılı bir ilerleme kaydetmiş, mahkeme teşkilatında ıslahat yapılmış, yeni mahkemeler kurulmuştur. tanzimat Fermanı'nın ilanının ardından yirmi yıl içinde üç ayrı ceza kanunu hazırlanmış, bunların üçüncüsüyle ceza hukukunda büyük oranda Batılı ceza hukuku anlayışı ve uygulamasına geçilmiştir. Kadim Fıkıh öğretisinin suçlar ve cezalar anlayışında şahsi haklar olarak görülen kısas, diyet gibi maddelerde Şer'i hukukun etkinliğini kabul edip sürdüren bu ceza hukuku anlayışı, diğer suçların tamamını ise, devlet ve topluma yönelik bir tehdit sayarak cezalandırmış, mağdur şahısların taleplerini beklemeden re'sen soruşturmaya yetkili mahkemeler ve savcılardan var olan bir adliye yapılanması getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The Tanzimat Period, which one witnessed important changes in the field of law as it witnessed in other many fields. Various reasons made some reforms in the field of law necessary and so the law codes has been improved by content and shape. and some reforms had been seen in court structures and new courts had been established. after the Tanzimat Decree, in twenty years, three penal codes had been collected, with the third of them there had been a transition to western penal law mentality and implementation. this criminal law policiy which maintained sheri law in kısas, diyat, etc seen as personal rights in classical fikh doctrin, considered all other crimes as a threat against the state and the society, punished them in this context and established a court organisation and attorneys begin an investigation without need a demand from the offended person.