Yüce Kur'an'ın çağdaş tefsiri isimli eserde bilimsel tefsir anlayışı
Scientific tafsir in 'yüce Kur'an'in çağdaş tefsiri'
  1. Tez No: 273632
  2. Yazar: ABDÜSSAMED SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
İlk Müfessir Hz. Peygamberle başlayan tefsir faaliyeti, faklı boyutlar kazanarak günümüze kadar devam etmiştir. Kur'an'ı açıklama şekillerinden biri de, bilimsel olarak tefsir etmedir. İlk yüzyıllarda başlayan bu tefsir hareketi, Gazâlî ve Razî ile zirveye çıkmıştır. Daha sonra duraklama dönemi yaşayan bu tefsir hareketi, Müslümanların geri kaldığı Batının bilimde ve teknolojide ilerlediği son iki yüzyılda yaygınlık kazanmıştır. Artık günümüzde müfessirlerin birçoğu, belli ayetleri, bilimsel gelişmelerin ışığında açıklamaktadırlar. Çünkü bilimsel gelişmeler bazı ayetlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.Tefsirinde belli ayetleri bilimsel açıdan inceleyen çağdaş müfessirlerden birisi de Süleyman Ateş'tir. Bu çalışmada onun tefsiri olan ?Yüce Kur'an'ın Çağdaş Tefsiri? isimli eserin bilimsel yönü incelenmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde bilimsel tefsirle ilgili genel bir malumat sunularak, birinci bölümde Ateş'in hayatı ve eserleri hakkında, kendi yazdığı hatırata dayanılarak bilgiler verilmiştir. Çalışmanın asıl bölümünü oluşturan ikinci bölümün başına Ateş'le bilimsel tefsir hakkında yapılan bir mülakat konulmuştur. Daha sonra Ateş'in eserinde ele aldığı bilimsel konular, başka eserlerden de faydalanılarak, bilim dallarına göre incelenmeye çalışılmıştır. Ateş'in eserinde önemle işlediği konuların başında insanın yaratılışı ve astronomiyle ilgili konular başta gelmektedir. Ateş, zaman zaman diğer bilim dallarıyla ilgili bilimsel gelişmeleri, ayetleri açıklamada kullanmıştır.Netice olarak bilimsel gelişmelerin belli ayetleri daha iyi anlamaya katkıda bulunduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
First Mufassirs Hz. Interpretation of the prophets, beginning with the activities, the different dimensions and continued until the present day. One of the explanations as the Qur?an, is the scientific interpretation. Starting in the first century interpretation of the movement, and satisfied with the summit came into Ghazali. Period then pause live action, this commentary, behind that of Muslims in the West in science and technology progress has been gaining popularity in the last two centuries. Most commentators nowadays, certain verses, are explained in the light of scientific advances. Because scientific advances are helping better understanding of some verses.Interpretation of certain verses in the scientific study of the Süleyman Ateş is one of the contemporary commentators. The interpretation of this study is that the ?Holy Qur'an Interpretation of the contemporary? scientific aspects of the work called for was to be examined. Entry section of scientific information by presenting a general commentary, in part about the Ateş's life and works, his memoirs are based on the information provided. The original studies that form part of the second section begins with the scientific interpretation of the Ateş was put on an interview.Then discuss the scientific issues in the works of Ateş, also benefited from other work is, according to science have been explored. About the importance of the work of the Ateş at the beginning of the process of human creation, and astronomy-related issues come first. Fever, sometimes with the other branches of scientific developments, has been used to explain the verses.As a result of scientific advances contribute to a better understanding of certain verses that have been concluded.