Müzelerin kurumsal itibar yönetimine katkısı
The contribution of museums to corporate reputation management
  1. Tez No: 273684
  2. Yazar: CANSU SENCAN DİRİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ECE İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Müzecilik, İletişim Bilimleri, Public Relations, Museology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kurumların hedef kitleleri ve sosyal paydaşları gözünde olumlu kurum imajına ve kurumsal itibara sahip olmaları, günümüzün yoğun rekabet ortamında kaçınılmaz bir gerçekliktir. Kurumlar, halkla ilişkiler faaliyetlerinin uygulanmasıyla, toplumsal sorumluluklarını yerine getirmekte, doğru iletişim stratejileri ile arzu edilen ve uzun vadede kar olarak geri dönüş elde edilen ?itibar?a sahip olmaktadırlar. Bu amaçla oluşturulan özel müzeler, kurumların eğitim ve/veya sosyal sorumluluk başlıkları altında faaliyet göstermektedir.Bu çalışma ile müzelerin, kurumsal itibar yönetimine olan katkısı, halkla ilişkiler bağlamında açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada, Türkiye'nin önde gelen kurumlarından Garanti Bankası ile Sabancı Holding'in bünyesinde bulunan özel müzelerin halkla ilişkiler uygulamaları açıklanarak, Osmanlı Bankası Müzesi ile Bank of England Müzesi'nin yöneticilerinin konu hakkındaki değerlendirmeleri alınmıştır. İnceleme sonucunda Türkiye'de son yıllarda hızla artan özel müzelerin, kurumsal itibara olumlu katkılarının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Institutions in the eyes of their audiences and stakeholders to have a positive corporate image and corporate reputation in today?s intense competitive environment are an unavoidable reality. Institutions, the implementation of public relations activities, to fulfill social responsibility, with the right communication strategy as a desirable and long-term profit gained back“reputation”with a deal of attention. Specially created for these purpose museums, educational institutions and/or social responsibility have been operating under the headings.In this study, Contributions to corporate reputation management of museums are explained in the context of public relations. In this study, Turkey's leading institutions of Garanti Bank and Sabancı Holding?s the private museum of public relations practices are explained. Ottoman Bank Museum and the Bank of England Museum managers have been reviews on the subject. As a result of examination in recent years, Private museums which are rapidly increasing in Turkey have been found to be of a positive contribution to corporate reputation.