Eğlence sektöründe çalışma ilişkileri
Entertainment sector work relations
- Tez No: 273716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Music, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
1970'li yıllardan itibaren kapitalist sistem yeni bir kriz içerisine girmiştir. Sistem krizden çıkış için sosyal devlet harcamalarının kısılmasını, esneklik uygulamaları ile de emek sürecinde yeni yapılanmalarını gerçekleştirmiştir. Emek sürecinde esneklik uygulamaları devam ederken buna ilişkin yasal düzenlemelerde yapılmaktadır. Artık eğitim, sağlık, sosyal güvence gibi birçok kurum serbest piyasa koşullarına bırakılmıştır. Eğlence sektörü de son gerek iş ilişkileri gerekse yeniden yapılanma anlamında önemli dönüşümler geçirmiştir. Eğlence sektörünün önemli bir alanını oluşturan müzik sektörü de, son çeyrek yüzyılda küreselleşme ve teknolojik gelişmeler sonrasında arz ve talep ilişkisinin olduğu bir sektör haline gelmiştir. Müzik sektöründe çalışanların çalışma ilişkileri bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Müzik sektöründe çalışan 102 müzisyen ile yapılan alan araştırması ve dokuz müzisyenle yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilerle müzik sektörü çalışma ilişkilerinde yaşanan değişim esneklik uygulamaları ile birlikte değerlendirilmektedir. Çalışma ilişkileri açısından bakıldığında liberal bir alan olmakla beraber esneklik uygulamaları sonrasında müzik sektörünün yaşadığı dönüşüm bu çalışma kapsamında incelenmiştir..
Özet (Çeviri)
Since the 1970s, the capitalist system has entered into a new crisis.System realized to cut spend for social government spending in order to exit from crisis and new restructuring by flexibility processes. While flexibility period in the process in labor practices, the legislations about this are made. From now on institutions such as education, health care, social security and so on were left to free market conditions. Entertainment industry undergo major transformations in both labor relations and restructuring. The music industry that constitutes an important area of the entertainment industry become an industry that includes supply and demand relationships after globalization and technological advances in the last quarter-century. Employees' working relationships in the music industry forms the subject of this study. The data obtained by research , made by 102 musicians working in the music industry and in-depth interviews with nine musicians , about the changes experienced in the music industry working relationships with flexible applications are assessed. From the perspective of labor relations, Although it is a liberal field, the transformation of music indutry after flexibility applications is examined.