Turizm sektöründe işgörenlerin sendikalaşması ve otel işletmelerinde işgörenlerin sendikalara bakışının değerlendirilmesine yönelik Ankara Oteli'nde bir araştırma
Labour unions of tourism sector and a public survey in Ankara Hotels of view who are member of labour union
- Tez No: 117896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Tourism, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Sendikalar, sanayi ve hizmet sektörünün doğurduğu en önemli sivil örgütlerdir. Üç kısımdan oluşan bu çalışmada sendikanın temel unsurlarının yanında, Türkiye'de turizm sektöründe sendikacılığın günümüzdeki durumu çok yönlü olarak irdelenmeye çalışılmıştır. Araştırma kısmında ise; Ankara'nın değişik sınıftan otellerinde yapılan anket çalışması ile, otellerdeki sendikalı ve sendikasız iş görenlerin sendikalara bakış açıları ortaya konularak çıkan sonuçlar değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Hizmet ağırlıklı hizmet sektöründe ciddi sendikalaşma problemleri yaşanmaktadır. 25 Numaralı Konaklama ve Eğlence Yerleri Işkolu'nda sendikalaşma oranının düşük olması, personel devir hızının yüksekliği, sendikal haklar ve özgürlüklerin yeterince kullanılamaması dikkat çekici boyutlardadır. Sendikasız işletmelerde çalışanlar, sendika çatısı altında iş yaşantılarını sürdürmek istemektedirler. İş güvencesinden yoksun çalışma, iş görenleri örgütlenme konusunda çaba sarfetmekten alıkoymaktadır. Turizm sektörünün geçici işkolu olarak görülmesi, kayıtsız ve sigortasız çalıştırma, taşeronlaştırma, ekstra personel uygulaması, sendikal örgütlenmeye karşı işten uzaklaştırma tehditleri genel ekonomik istikrarsızlık sonucu yaşanın işsizlik, işverenlerin ve yöneticilerin sendikal örgütlenmeye sıcak bakmamaları, zorlaştırılan sendika bürokrasileri, bu alandaki sendikal örgütlenme önündeki başlıca engelleri oluşturmaktadır. Sendikalı iş görenleri sendikalı olmaya sevk eden neden öncelikle iş güvencesidir. Buna karşın iş görenlerin sendika üyesiyken bağlı oldukları sendikadan beklentileri; enflasyon oranlarının yüksek olduğu, reel ücret kayıplarının süreklilik kazandığı Türkiye'de sendikal hareketlerin ve toplusözleşme taleplerinin başında ücret artışları gelmektedir. Yetki barajlarının aşılması, sendikalar arasındaki rekabet güçbirliği oluşturulmasını, örgütlenmeyi ve hedeflere ulaşmayı daha da zorlaştırmaktadır. Turizm sektörünün sorunlarının yanında, bu sektörde çalışanların sorunlarına da ciddiyetle yaklaşılması gerekmektedir. Kapitalizmin rakipsiz kalması, teknolojik gelişmeler, globalleşen yeni dünya düzeni, sendikaların çözüm bekleyen sorunları turizm sektörünün hassas yapısı, bu alanda faaliyet gösteren sendikaları yeni strateji arayışlarına sevk etmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Labor unions are the most important civil organizations which industry and service sectors are consisted of. This activities which are consisted of three parts considers exactly the tourism sector's labor unions. In the investigetion part; same public survey was made in Ankara's different hevelled hotels and so same points of view were taken and evaluated of the employees who are member of a labor union or not. There is a serious organization problems in tourism sector. Sendical works are low in the 25 numbered camping and leisure centers and also the speed of staff cycle is high so Syndecal Rights aren't used enough and well. The employees who are not a member of a union wants to work under the labor union's roof. Working in distrustful areas prevent the employees' making effort about organization. There are some defficulties about syndical organization some of them are; thinking the tourism sector as a temprory department, making the employees work unconcerned and insured conditions, extra personnel works, some threathens about dismissing against syndical organizations, unemployment not considering syndical organizations syndical bureaucracy etc... Business guarantee is the reason why the employee of a labor union wants to be a member of the increasing fee come first for syndical works and collective agreement in Turkey. Not to considerauthority limits makes difficult to organize and reach to the aims. It is necessary to approach the problems of sector employees seriously. Capitalism, Techonologic developments, global world, the problems of the labor unions, tourism sector's sensitive situation have to force new strategy works to consign the labor unions which works about in this areas. iii