Mali küreselleşmenin sosyal harcamalar üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
The effects of financial globalization on the social expenditures: The case of Turkey
  1. Tez No: 273727
  2. Yazar: HÜNKAR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MUSTAFA ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, kamu harcamalarının kısılmasını öneren neoliberal iktisat anlayışının yol açtığı mali küreselleşme sürecinin Türkiye'de 1990-2011 yılları arasında gerçekleşmiş ve gerçekleşmesi öngörülen sosyal harcamalar düzeyini ne şekilde etkilemekte olduğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Merkezi Yönetim Bütçesinin fonksiyonel sınıflandırma kalemlerine ilişkin veriler 1990-2003 yılları için bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmada söz konusu dönem için ekonomik sınıflandırma verileri, 2004-2011 yılları için ise daha sağlıklı analiz yapmaya olanak veren fonksiyonel sınıflandırma verileri kullanılmıştır. Yapılan analiz, Türkiye'de sosyal harcamaların bütçeden aldığı payın 1990-2001 yılları arasında azalma gösterirken, 2002-2008 yılları arasında artış gösterdiğini, 2009-2011 yılları için ise harcamaların azaltılmasının planlandığını ortaya koymaktadır. Çalışmada sosyal harcamaların gelişimine ilişkin bu durum, sosyal yarar açısından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine how the financial globalization process caused by neoliberal economics approach, which offers restricting the public expenditures, affects the realized and anticipated level of social expenditure between the period of 1990-2001 in Turkey. There is no data regarding functional classification items of central government budget between 1990 and 2003. For that reason, while the data from economic classification is used for the mentioned period, the data from functional classification that allows to make more robust analysis is used for the period of 2004-2011. The analysis shows that as the share of social expenditures from the budget in Turkey declines for the period of 1990-2001, it rises for the period of 2002-2008 and it is planned to curtail for the period of 2009-2011. In this study the situation regarding the development of social expenditures is analyzed in terms of social benefit.