Osmanlı müelliflerince yazılan kazâ-kader risâleleri ve Taşköprîzâde'nin 'Risâle fi'l-Kazâ ve'l-Kader' adlı eseri
The pamphlets on kada-kader (fate-destiny) written by ottoman writters and Taşköprîzâde's book that named 'Risâle fi'l-Kazâ ve'l-Kader'
- Tez No: 273745
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞEVKİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Kelâm ilminin, günümüz meselelerine tatminkâr çözümler üretebilmesi için hiç şüphesiz kelam tarihinin iyi okunması, kelâm ilminin doğuşundan bu güne geçen süreçte ele alınan konuların, kullanılan yöntem ve argümanların iyi anlaşılması lazımdır.Çalışmamızın birinci bölümünde, üzerinde yaşadığımız topraklarda asırlarca hüküm süren, medeniyetler kuran, her dalda mustesnâ sanat eserleri bırakan Osmanlı Devleti'nin hâkimiyeti döneminde yetişen ulemânın kazâ-kader konularındaki düşünce ve inançlarından hareketle, o dönemde konuşulan ve tartışılan konuların neler olduğunu anlamaya çalıştık. Kazâ-kader ve irâde konusunu çalışacak araştırmacılara, geçmişte yazılan eserler hakkında bir fikir verecek, en kısa yoldan hangi konuların nerede bulunabileceği konusunda kendilerine rehberlik edecek üslupta, eserler ve müellifleri hakkında kısa bilgiler verdik.Tezin ikinci bölümünde ise, günümüze kadar ulaşan başucu eserleriyle Osmanlı müellifleri içerisinde saygın bir yeri olan Taşköprîzâde'nin kazâ ve kader hakkında yazmış olduğu kıymetli eserinin tahkîkini yaptık.
Özet (Çeviri)
It is necessary to understand kelam scıence well, ways and argumants used,cases searched sınce born of kelam scıence and undoubtfully readıng well hıstory ofkelam scıence for productıng splutıons satısfactıonıng regardng recent ıssues.On thıs chapter of our survey , we trıed to understand the cases dıscussed andspoken destıny for past and future scholars lıvıng the tımes fo Ottoman Empıre whıchhas dominated land we have lıved centuries , established civilization and heritageduniquearts in every cases on it.We have given some information briefly regarding books and writers of themguide them to fınf fasily which subject is where in a smaller way and give an idea aboutxibooks written past for researche studyng regharding destiny for past and future andwillpower cases.On the second part of thesis we have search the books of Taşköprîzâde who hasa respectful place between otoman writers by arriving bedside books.