The relationship between economic indicators and emerging stock market performances
Ekonomik göstergeler ile gelişen hisse senedi piyasalarındaki ilişki
  1. Tez No: 273744
  2. Yazar: AHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı ekonomik göstergeler ile gelişmekte olan hisse senedi piyasası arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bir çok araştırmacı ekonomik göstergeler ile hisse senedi piyasası arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bazı araştırmalar hisse senedi piyasalarındaki performans değişimin ekonomik göstergelerdeki değişime neden olduğunu savunmaktadır. Fakat bazı araştırmalar ise ekonomik değişkenlerin hisse senedi piyasalarının performansında değişime neden olduğunu savunmaktadır. Kuşkusuz, hisse senedi piyasalarındaki yatırım kararlarını etkileyen faktörlerden biri hisse senedi getirileridir. Finansal piyasalardaki liberalizasyon ve gelişme gelişen hisse senedi piyasalarını ekonomik olaylara karşı daha hassas hale getirmektedir.Ekonomik göstergeler ile hisse senedi piyasalarındaki ilişkinin yönü zamana, küresel ekonomik çevreye, ülkenin ekonomik yapısına ve hisse senedi piyasalarına bağlı olarak değişmektedir.Gelişen hisse senedi piyasalarını incelemeden önce, gelişen hisse senedi piyasalarını etki eden önemli faktörler tanımlandı. Ekonomik değişkenler ile ilgili olan teoriler ayrıntılı olarak incelendi.Bundan sonra, hisse senedi piyasaların gelişmiş veya gelişmekte olan hisse senedi piyasalar olduğunu belirleyen faktörler ele alındı. Gelişmekte olan hisse senedi piyasaların temel ortak özellikleri incelendi. Çalışmada ele alınan ülkelerin ekonomik durumları üzerinde durulmuştur. Brezilya, Arjantin, Güney Kore, Türkiye, ve Malezya hisse senedi piyasaları gelişmekte olan hisse senedi piyasaları olarak ele alınmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise gelişen hisse senedi piyasaları ile ekonomik göstergeler arasındaki ilişkiyi anlamak için panel veri analizi uygulanmıştır. Bu uygulamanın sonucu ekonomik göstergeler ile hisse senedi piyasalar arasındaki ilişkinin kısa ve uzun dönemde nasıl şekillendiği konusunda bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the relationship between economic indicators and emerging stock markets? performances. Many researchers are interested in the relationship between economic indicators and stock markets? performances. Some studies advocate the supply- leading hypothesis that claims that stock market performances lead to change in economic variables. On the other hand, some studies support the demand- following hypothesis that claims that economic variables lead to change in stock market performances. Undoubtedly, stock returns are one of the important factors that shape the investment decisions in equity markets. Development and liberalization of financial markets have made emerging stock markets vulnerable against economic issues.The direction of the relationship between economic indicators and emerging stock market performances depends on the time period, global economic environment, the structure of the economy and stock market of the country.Before analyzing the emerging stock markets, important economic indicators affecting the emerging stock market performances are described. Theories related with economic variables are elaborated.Then, factors that determine whether stock markets is emerging or not are described. Basic common characteristics of emerging stock markets are analyzed. The economic situation of analyzed emerging countries is emphasized. The stock market of Brazil, Argentina, South Korea, Turkey, and Malaysia are selected as emerging stock markets.In the final section, panel data analysis is performed in order to understand the relationship between economic indicators and emerging stock markets? performances. The results obtained from performing panel data analysis enable us to know which economic indicators move together with the performance of the emerging stock market in the long-run and short-run.