İnşaat taahhüt işletmelerinde iç kontrol sistemi ve bir uygulama
Internal control system in construction contract companies and an application
  1. Tez No: 273746
  2. Yazar: OYTUN ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, inşaat taahhüt işletmelerinde iç kontrol sisteminin önemi araştırılmıştır. Son yıllarda oldukça önem kazanan inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere paralel olarak, inşaat taahhüt işletmelerinde faaliyetlerin sürekliliği için, etkin bir iç kontrol sistemi kurmanın önemi vurgulanmıştır. Faaliyetlerini yurtiçinde ve yurtdışında sürdüren bir inşaat taahhüt işletmesinde uygulama yapılmış ve işletmenin iç kontrol sistemiyle ilgili bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; inşaat taahhüt işletmelerinde hata, hile ve kötüye kullanımların engellenmesinde iç kontrol sisteminin göz ardı edilemeyecek bir öneme sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca; sadece büyük ölçekli firmalarda önemsendiğini söyleyebileceğimiz iç kontrol sisteminin, küçük ölçekli firmalarda da dikkate alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of internal control system in construction contract companies has been studied. The recent developments in the construction sector, which are becoming very important, and value of establishment of an effective internal control system for sustainability of activities in construction contract companies have been stressed. An application has been realized on a construction contract company that operates inside the country and abroad. Then findings regarding its internal control system have been evaluated. Consequently, it has come to light that internal control system has nonignorable value for the prevention of irregularities, fraud and misuse in construction contract companies. Moreover, it has been realized that internal control system which is minded only by large scale companies should be taken into account by small companies as well.