The effect of corporate social responsibility implementations on managers' and employees' organizational commitment
Kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının yöneticilerin ve çalışanların örgütsel bağlılığına etkisi
  1. Tez No: 273765
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHLANAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDELEN İPEK YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk, kurumların gönüllü olarak topluma ve çevrelerine yaptığı faydalı çalışmalardır. Örgütsel bağlılık, çalışan amaç ve hedefleri ile kurum amaç ve hedeflerinin uyumlu olması ve çalışanın şirkete sadakati olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının çalışanların örgütlerine olan bağlılığını etkilemesi incelenmiştir. Tez, bir birincil araştırma ile desteklenmiş ve yapılan analizler sonucunda kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının örgütsel bağlılık üstünde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate Social Responsibility is profitable implementations which are made by organizations as voluntary to society and their environment. Organizational commitment is compatibility between organization?s goals and objectives and employee?s goals and objectives and also loyalty of employee to organization. In this study, impact of implementations of corporate social responsibility to employees? commitment for their company is examined. This thesis is supported with an primary research and -in consequence of made analysis- implementations of corporate social responsibility is effective on organization commitment is determined.