Kadınların eğitim-öğretimi açısından Hz. Peygamber'in hanımlara özel ders vermesi ile ilgili rivayetin tahric ve tahlili
Analysis and sources of published hadiths on Hz. Mohammed?s private lessons for women in terms of the education women
- Tez No: 273764
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL LÜTFİ ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Eğitim ve öğretim her dönemde ve her toplumda insanlığın en önde gelen uğraşısı olmuştur. Dünya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan kadınların eğitim ve öğretimi ise ayrı bir öneme sahiptir. Toplumun geleceğini belirleyecek ve yönlendirecek olan çocukların ilk temel eğitimi de büyük oranda annelerin sorumluluğundadır.İslâm'ın ilk emri ?oku? ile ilmin önemi vurgulanmakta, eğitim-öğretim ile ilgili âyet ve hadisler hem erkeklere hem kadınlara hitap etmektedir. Kadınlar fıtratları, anne olmaları, toplumdaki ve ailedeki erkeklerden farklı sorumlulukları gereği ayrıca eğitime ihtiyaç hissetmekte, toplum olarak da bunun önemi fark edilmektedir. Bu çalışma ile sahâbî hanımların ilim konusundaki istek ve gayretleri ile Müslümanlar için örnek olan Hz. Peygamber'in hanımların eğitim-öğretimine verdiği önem sebebiyle onlara özel bir mekan ve zaman tahsis etmesi ile ilgili hadisin rivayetlerinin tahrici ve tahlili yapılmaya çalışılmıştır.Kadınlar ve toplum, kadınların eğitim ve öğretimi konusunda daha duyarlı davranarak, hanımlara öncelikli olarak gerekli eğitimi vererek dünya ve âhiret hayatında huzura erecektir.
Özet (Çeviri)
Education and training has become the leading important work of humankind in any period and in any community. And education and training of the women who are forming about half of world population has a separate importance. Primary basic training of the children who will determine the future of the public is also mainly under the responsibility of the women.By the first order of Islam saying ?Read? importance of science is stressed, and verses of Qur?an and Hadiths related with education and training address men and also women. Women need training separately as required by their creation, being mother and their responsibilities different from the men in the family, and importance of this situation is known by the public as well. By this work it was endeavored to describe and analyze the reports of Hadiths by which Prophet Mohammed who is example for Muslims has assigned a special place and time and given importance to education and training for women who believed Islam first and believed in science by their desires and efforts.Women and public will become more sensitive on education and training of the women; give priority to required training for women will be happy in the world and in the life to come.