Türkiye'de 2000 sonrası medya-siyaset ilişkileri
Media and politics relations after 2000 in Turkey
- Tez No: 273782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM PEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Son 10 yılda Türkiye'deki politik ve ekonomik değişimlerin medyayı nasıl dönüştürdüğünü konu alan bu çalışma, medyanın siyasetle ilişkisinin hangi sonuçları doğurduğunu somut olaylarla ortaya koymayı amaçlamaktadır.Çalışmanın girişinde medya siyaset ilişkilerinin kavramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de medya dışı sermayenin medyaya yönelmeye başladığı 1980'li yıllarda yaşanan hızlı değişimin nedenleri ve sonuçları ortaya konduktan sonra günümüz Türk medyasının yapısı ve bu yapı içinde yer alan gruplar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Ardından, 2000'li yılların başında yaşanan ekonomik kriz ile sonrasında yaşanan siyasi krizin medya sektörünün sahiplik yapısını neden ve nasıl değiştirdiği ortaya konmuştur. Son 10 yıl içinde medyaya giren yeni sermaye gruplarının özellikleri, siyasi iktidar ile olan ilişkileri anlatılırken, ana muhalefet partisinin bir televizyon kanalı ile ilgili tutumu da verilmiştir. Son olarak Türkiye'nin en büyük medya grubunun iktidar partisi ile arasında yaşanan sorunlar, Başbakan'ın konuya yaklaşımı ve bu tartışmalar sırasında ortaya konan çıkar ilişkileri irdelenmiş ve meslek örgütleri ile uluslararası kamuoyunun konuya bakışı aktarılmıştır. Çalışmanın ekler bölümünde ise 2002 Kasım'da iktidara gelen AKP'nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu 2003 yılından 29 Mart 2009 seçimlerine kadar medyaya karşı aldığı tutum ve söylediği sözler yer almaktadır. Ayrıca, hükümete yakın olduğu iddia edilen grupların yönetici ve sahiplerinin iktidara olan yaklaşımlarını anlatan demeçlere de ekler bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is trying to show that how political and economical devolopments forced to change the media and what kind of results occured cause of media and politics relations with solid developments.In the begining of the study there is a try to draw a conceptional frame of media and politics relations. There is a detailed information about the structure of the media and groups who entered in this business after 1980?s the date that business groups which are out of media business started to invest in this area.After these you can find that how to economical crise and the political crise aftermath changed the ownership structure and why.The specialities and structures of the business groups who entered to media in term of last 10 years. Also the atitude of main opposition party about one TV channel.Finally Turkeys bigest media groups problems between governing party, prime ministers atitude about the subject and while the discussions going on considering the position of benefit relations and also this study shows the view of NGO?s of the sector and internaitonal community.In the appendices part of this study there is words and sayings against media of AKP President Tayyip Erdoğan while he became prime minister between year 2003 and before 29 March 2009 general elections and his atitude against media.Also it can be find in appendices part that the proofs, atitutes and words of owners of the groups claimed who are closer to goverment.