İnternette Türkçe yayın yapan islami siteler üzerine betimsel çalışma
Descriptive study on Islamic websides broadcasting in Turkish on the internet
  1. Tez No: 273783
  2. Yazar: EREN AYTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
1990'lı yılların başından itibaren kullanımı yaygınlaşan internet, kısa sürede akademik ve popüler ilgiyi üzerine çekmiştir. Bu akademik tartışmalar içinde interneti modern toplumların karşı karşıya kaldığı siyasal, toplumsal ve ekonomik her türlü soruna bir çare olarak konumlandıran liberal yaklaşımların ağırlıkta olduğu gözlemlenmektedir. Eleştirel yaklaşımlar ise genelde internetin toplumsal, ekonomik ve siyasal sorunları çözmekten çok bu sorunları daha da derinleştirdiğine vurgu yapmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı demokrasinin çoksesliliği, çoğulculuğu, hoşgörüyü ve bireyin gelişimi ön plana çıkaran bir sistem olduğu tanımından hareketle, internetin bu yönde olumlu katkısını savunan liberal yorumları örnek olay olarak seçilen Türkçe yayın yapan İslami sitelerde incelemektir. Çalışmada İslami sitelerin seçilmesinde en önemli nedeni, Türkiye'de siyasal İslam tartışmalarının yoğon olarak yapılması ve siyasal İslam'ın kendi içindeki çeşitliliğidir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 1990s, widespread use of the Internet, quickly drew on the academic and popular interest. This academic debate over the internet face of modern society, the political, social and economic positioned as a solution to every problem predominantly liberal approach is observed. Critical approaches to the internet in general social, economic and political problems rather than solving these problems makes a deeper emphasizes. In this context the study of democracy polyphony, pluralism, tolerance and individual development put forward a system that is defined with the movement, the Internet in this way a positive contribution to defending the liberal interpretation of case studies selected as the Turkish broadcaster Islamic sites to investigate. The most important reason for choosing the study of Islamic sites, discussion of political Islam in Turkey is concentrated in the making and the diversity of political Islam is its own.