Kişi marka yaratma süreci ve Türkiye'deki tiyatro sanatçılarına yönelik bir pilot çalışma
Personal branding process and a pilot study about Turkey?s thespian
  1. Tez No: 273809
  2. Yazar: NEDİM ERGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KESEBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanların neredeyse 14. yüzyıldan bu yana bildikleri ve geçtiğimiz yüzyılda bugünkü haline getirdikleri markalaşma kavramı ve öğretisi günümüz küreselleşen dünya koşulları içinde rekabetin en üst seviyelere ulaşması sonucunda artık sadece ürünler için değil insanlar için de kullanılması zorunlu bir öğreti haline gelmiştir. Bu koşullar altında 90'lı yılların başında ortaya atılan kişi marka kavramı, markalaşma öğretisinin insanlara uygulanmasıdır. Bu yolla insanların da kendilerini benzersiz birer marka olarak algılaması ve çevrelerine de kendilerini bir marka olarak algılatmasına dair yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışma ile literatürde ?kişi markalama? kavramı başlığı altında ele alınan çalışmalar aktarılarak akademik bir gözle harmanlanmış ve ortaya bu yolla koyulan bir model Türkiye'deki tiyatro sanatçılarına uygulanmıştır. Sonuç olarak başarılı kişi marka olarak algılanan tiyatro sanatçılarının güçlü marka bağlantıları, istikrar, tutarlılık, itibar, uzmanlık alanında başarı, topluma faydalı olma, güvenilirlik ve sürekli görünürlük gibi özelliklere sahip olmaları sonucunda bu başarıyı elde ettikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The branding concept and doctrine which human kind come up with nearly at 14th century is now must be applied for humans too because of globalization and today?s hard competition environment. Under these conditions in the beginning of the 90?s personal branding concept which is an appliance of branding doctrine for humans had been raised. Under these concept strategies about percepting oneself as a brand and to make the environment percept him/her as a brand. With this study the studies about ?personal branding? concept in literature has been tranferred and gathered academically. By this way a model proposed and applied for Turkey?s thespian. In conclusion the thespians who percepted as succesful personal brands become succesful with their strong brand connections and with qualities as stablity, consistency, expertness, reliability and sustainability.