Harputlu Abdülhamid Hamdi Efendi ve Nüzhetü'l-Ahdân fî Hâşiyeti Tuhfeti'l-İhvân'ı (inceleme ve metin)
Harputlu Abdulhamid Hamdi Efendi and his Nuzhatu'l-Akhdân fî Hashiye Tuhfeti'l-Akhdân (Examination and text)
- Tez No: 273819
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Bu çalışmamızda Harputlu Abdülhamid Hamdi Efendi (1245-1320/1829-1902)'nin ?Nüzhetü'l-ahdân fî hâşiyeti Tuhfeti'l-ihvân? adlı eserini tanıtmaya çalıştık. Bu eser; İmam Birgivî (929-981/1523-1573)'nin Avâmil isimli eserine Gelibolulu Mustafa b. İbrahim (v. 1176/1762) tarafından telif edilmiş Tuhfeti'l-ihvân adında ki şerhin hâşiyesidir. Bu eseri, tanıtma amacını gerçekleştirmek için, tezimizi bir giriş, iki bölüm ve Arapça metin kısımlarına ayırdık.Bu çalışmamızda, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi El Yazma Eserler Kataloğu'nda 36717 numarada (vr. 1 a - 107 b) bir yazma nüshası tesbit edilen eser yeni şekliyle ilim dünyasına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have tried to introduce the ?Nüzhetü?l-ahdân fî hâşiyeti Tuhfeti?l-ihvân? which was written by Abdulhamid Efendi of Harput (1245-1320/1829-1902). This work is the marginalia of the annotation named Tuhfetü?l-ihvân which was written by Mustafa b. İbrahim of Gelibolu (v. 1176/1762) about the Avâmil written by İmam Birgivî (929-981/1523-1573). To reach our aim, we have designed the thesis as an introduction, two chapters and a arabic text.In this thesis, the Nüzhetü?l-ahdân fî hâşiyeti Tuhfeti?l-ihvân which has a manuscript in the Library of the Divinity Faculty of the Ankara University (no. 36717, vr. 1 a - 107 b) was present to the scholarship world.