Hayat mecmuası analitik indeksi ve İslâm düşüncesi açısından tahlili
Magazines of Hayat analytical index and the analysis in terms of Islamic thought
- Tez No: 273978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarındaki fikrî hayatı Hayat mecmuası özelinden incelemeyi hedeflemektedir. İnkılâpların dinî, fikrî, ilmî ve içtimai hayattaki yansımalarına, o dönem insanlarının günlük yaşantısında yer alan bazı meselelere işaret edilecektir.Tez; giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında mecmuanın yayın politikası ve muhteviyatı hakkında bilgi verilecek, öne çıkan yazılar ve konular zikredilecektir. Birinci bölümde, zihnî bir dönüşümün simgesi olarak eski ve yeni mefhumlarının yankılarına ve Cumhuriyetle şekillenen yeni hayatta din ve ilim münasebetine değinilecektir. Tezin ikinci ana bölümünde ise araştırmacıların istifadesine sunmak, mecmuanın bütününe hâkimiyeti ve erişimi kolaylaştırmak adına mecmuanın analitik indeksine yer verilecektir. Böylelikle Hayat mecmuasının genel yapısı hakkında sistematik bir tablo ortaya konmuş olunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed for analyzing intellectual life in early years of Turkish Republic with exampling from ?Hayat? magazine. Reflections and impacts of cultural revolutions on the ecclesiastic, intellectual, scholar and social life as well as the daily life matters of the people in that period will be discussed.The thesis consists of two main parts and results sections. In the introduction part, the publishing policy of the magazine, its context, featured articles, and topics are given. First chapter deals with the impressions of the ?new and old? concepts as symbols of an intellectual transformation; and the interactions between religion and science in a new era formed by Republic. Analytical indexing of the magazine is given in the second chapter of the thesis to provide overall comprehension on the magazine, and facilitate its access by researchers. Hereby, a systematic approach will be put forward on the general structure of the magazine.