La'lîzâde Abdülbâkî'nin Mebde' ve Meâd adlı eseri (inceleme-metin)
La?lîzâde Abdülbâkî's Mebde? ve Meâd (analysis-text)
- Tez No: 274030
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAHRALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
La'lîzâde Abdülbâkî (1090-1159/1679-1746) 18. yüzyılda yaşamış önemli bir mutasavvıftır. Tasavvuf alanında çok sayıda eser telif ve tercüme etmiştir. Bayrâmî-Melâmî ve Nakşîbendî tarîklerinin müntesibi olan La'lîzâde Abdülbâkî uzun yıllar çeşitli medreselerde müderrislik yapmıştır. Hayatının son yıllarını Eyüp'te yaptırdığı tekkede geçirmiştir. Kabri Eyüp'te yaptırdığı tekkenin bahçesindedir.Bu çalışmada ise La'lîzâde Abdülbâkî'nin önemli eserlerinden biri olan Mebde' ve Meâd isimli eser latinize edilmiş ve eserde ele alınan tasavvufî konular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
La?lîzâde Abdülbâkî (1090-1159/1679-1746) is a significant Sufi who lived in the eighteenth century. He wrote and translated numerous works in the field of Sufism. He, who followed the mystical schools of Bairami-Malami and Naqshbandi, had taught at various madrasahs for many years. He spent the last years of his life in the tekke he had constructed. His tomb is in the garden of the mentioned tekke.In this study, one of his important works called Mebde? ve Meâd is latinized and the Islamic mystical issues in it are examined.