Gıdâ-yı Rûh (İnceleme-metin)
Food of the Soul (Examination-text)
- Tez No: 449745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
La'lîzâde Abdülbâkî (1679/1746) 18. yüzyıl Osmanlı Devletinde ilmiye sınıfına mensup dini ve tasavvufi ilimlere hakim; nasir, şair, şarih ve hattat olarak dönemin önemi haiz bir simasıdır. Çeşitli kaynaklarda telif ve tercüme 27 eseri nakledilmektedir.Bu çalışmada La'lîzâde Abdülbâkî Efendi'nin Gıdâ-yı Rûh adlı eseri latinize edilmiş, eserin Süleymaniye Kütüphanesi Fatih nüshası ve Milli Kütüphane, Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi nüshaları karşılaştırarak edisyon kritik yöntemiyle metin oluşturulmuş ayrıca eserin içerdiği konular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
La?lîzâde Abdülbâkî (1679/1746) is an important person as a prosaist, poet, scholiast and calligraphist in Ottoman Empire in 18th century. He belongs to the class of scholars and he?s master of the sufistic sciences. It?s mentioned in various sources that he has 27 works.In this study, one of his works called Gıdâ-yı Rûh (food of the soul) has been latinized. The text is created comparing two copies of work which are in Sulaimaniya Library and National Library, by using critical edition method. Furthermore, the subjects included in the work are examined.