Aile işletmelerinin kurumsallaşması sürecinde şirket akademilerinin incelenmesi
Analyze of corporate universities in the process of institutionalization of family business
- Tez No: 274029
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Aile işletmeleri ekonomiye kazandırdığı canlılık açısından ele alındığında ekonominin lokomotifi olarak görülebilir. Ancak bu durumun sürekli hale gelebilmesi için aile işletmlerinin kendilerini kuran ve geliştiren kişilerden bağımsız hale gelebilmesi, yapılan her işin kurallara ve posedürlere uygun olarak yapılabilmesi yani kurumsallaşabilmeleri gerekir. Kurumsallaşabilmek bir süreçtir ve bu süreçte aile bireylerinin çeşitli fedakarlıklar yapmaları gerekmektedir. Aile ve iş değerlerinin birbirlerinden ayrılması işletmenin daha uzun yıllar ayakta kalabilmesi için önemli olacaktır. Öncelikle her konuda olduğu gibi bu konuda da kararın verilmesi ve kararın tüm örgüte beyan edilmesi ilk adımı oluşturur. İşletmenin amaçlarını ve bu amaçlara ulaşmak için hangi yollardan gidilmesi gerektiğini de belirlemek gerekmektedir. İşletmenin mevcut durumunun tespit edilmesi ve bu tespitlere dayalı olarak uygulanacak stratejiyi belirlemek ise sonraki aşamalardır. Geri bildirim yoluyla olması gereken mevcut durum arasında farklılık varsa bulmak ve en iyiye ulaşmaya çalışmak da gereklidir.
Özet (Çeviri)
When family enterprise is discussed in terms of bringing vitality to economy, it can be seen as a locomotive of economy. However; for this circumstance to become permanent, family enterprises should be independent from its establishers and developers, and all the work done should have an accordance with rules and procedure; in other words it is required to be institutionalized. Institutionalization is a process and in this process family members should make some sacrifices. Dissociating family and work values will be significant in order to sustain the enterprise. Primarily, as with every issue, decision making and declaring the decision to the entire organization is the first step. Nevertheless it is also necessary to set goals for the company and determine which ways to go in order to achieve. The next step is determining the current situation of the company and on the basis of this determination, identifying the strategy to be applied.