İbadet ayetlerinin antropolojik yorumu
A human centered comentary on the verses of worship
- Tez No: 274032
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Din, Anthropology, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
?İbadet? kavramı İslam geleneğinde sadece ?belirli vakitlerde, miktar ve şekilleri belli bir takım hareketleri yapmak? anlamına hasredilmiştir. Bu anlayış günümüz müslüman bilincinde de geçerliliğini sürdürmektedir. Oysa Kur'an'ın dünyasında bu kavram bu anlamda kullanılmamaktadır. Kur'an, evrende yer alan canlı-cansız her varlığın Allah'a ibadet ettiğini vurgulamakta ve Kulluğu (İbadeti) bir varoluş ve yaşama biçimi olarak ortaya koymaktadır.Diğer taraftan gerek ibadet, gerekse dinin diğer konuları çoğunlukla teolojik bakış açısıyla ele alınmış, meselelere ?Allah merkezli? bir zihniyet ile yaklaşılmış, bu nedenle insan sorunları küçümsenmiş yahut gözden kaçırılmıştır. Oysa din gerçekte, insan için vardır ve kelimenin en sade anlamıyla ?İnsan merkezli?dir. Sorunları olan ve çözüm arayışı içerisinde olan varlık ?İnsan?dır. Bu nedenle dini ilimlerde ?İnsan? unsuru bir amaç olarak hep dikkate alınmalıdır. Fakat İslam geleneğinde ?tıpkı diğer dinî geleneklerde olduğu gibi- Allah merkezli teolojik bakış açısı egemen olmuş ve dinin ?insan yaşamını erdemli kılma? özelliği yok olmaya yüz tutmuştur.Bu tez çalışması, İslam geleneğinde din anlayışının ve uygulamasının insan merkezli (antropolojik) olmaktan çıkarılıp Allah merkezli (teolojik) hale getirilmesi sürecini, bu süreçte etkili olan faktörleri ve ortaya çıkan sonuçları?İbadet? kavramı ve anlayışı üzerinden hareketle irdelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of ?worship? has been restricted in the Islamic tradition to ?performing certain actions at certain times the quantity and the form of which have been defined.? This understanding is still valid in today?s Muslim consciousness. This concept is not used in Qur?an with this meaning. Qur?an emphasizes the fact that living and non-living things in the universe worship Allah and presents worship as a lifestyle and reason of existence.On the other hand, worship along with other matters concerning religion have been evaluated from a theological perspective, issues have been approached with a ?God-centered? point of view. Thus, the importance of human problems has been been either downgraded or overlooked. Religion exists essentially for human being and in the simplest sense of the term it is human-centered. It is human being who has problems and who is in the search of solution and meaning.This thesis aims to study the process of the understanding of the religion becoming a God-centered one rather than a human centered one in the Islamic tradition. It also aims to study the factors which contributed to this process and the results from the perspective of concept of ?worship?.