Küreselleşme sürecinde Türkiye'de son dönem sağlık politikaları
In the globalization process the recent health policies in Turkey
  1. Tez No: 274049
  2. Yazar: MUHAMMED YANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye'de son dönemde yaşanan sağlık reformlarını ele aldığımız bu tezde öncelikle küreselleşme sürecini irdeledik. Küreselleşmenin özellikle özelleştirme boyutuyla sağlık hizmetlerinde sebep olduğu değişime birinci bölümde değindik. Küresel dünyanın küresel boyutlu kuruluşlarının da incelendiği birimci bölümde ayrıca bu kuruluşların sağlık politikalarına olan etkilerini dile getirmek istedik.Türkiye'de sağlık hizmetlerinin Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne kadar ki gelişimini, beş yıllık kalkınma planlarında sağlık konusunu incelediğimiz ikinci bölüm ise bunun yanında Türkiye'de sağlık hizmeti sunan kuruluşları farklı bir açıdan gözlemlediğimiz bir bölüm oldu.Üçüncü bölüm ise Türkiye'de niçin bir sağlık reformuna ihtiyaç duyulduğunu, reformun amaçlarını, Sağlıkta Dönüşüm Programının ilkeleri ve özellikle programı bütün yönleriyle anlattığımız bileşenlerini, geçmişten bugüne mevzuatta yapılan tüm değişiklikleri, sağlıkta özelleştirme politikalarını ve nihayet Genel Sağlık sigortasını incelediğimiz bir bölüm olarak tarafınıza sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis which we deal with the health reforms in this process before all else we explicated the process of globalization. In the first part of the thesis we dealt with the change caused by globalization especially in the health services from the perspective of privatization dimension. In the first part by analyzing the global organizations of the global world we tried to utter especially the impacts of these organizations on health policiesIn the second part we analyzed the progress of health services from the first years of the Republic till today and the subject of health in five year development plans and besides this we observed the organizations and institutions in Turkey which give health service from a different perspective.In the third part we dealt with the topics of why there is a need for health reform in Turkey, the goals of the reform, the principles of the Transformation Program in Health, and the components of the program from all directions, all changes in laws and regulations from past till today, privatization policies in health and finally we analyzed the General Health Insurance and submitted to your party.