Dinamik logit modeli ile İMKB'de işlem gören imalat sektörü hisse senetlerinin başarısının incelenmesi
Analysis of the success of the manufacturing sector's shares which trade on the stock change with the dynamic logit model
- Tez No: 274064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Hisse senedi piyasasında normalüstü kazanç sağlama hisse senedi fiyatlarının önceden tahmin edilebilmesine bağlıdır. Hisse senedi fiyatlarının tahmini ise, akademisyenler ,yatırımcılar ve ekonomideki diğer birimler için her zaman ilgi çeken bir konu olmuştur.Bunun sonucunda,hisse senedi fiyatlarının tahminiyle ilgili yapılan çalışmalar,geçmiş dönem hisse senedi fiyatlarıyla gelecekteki hisse senedi fiyatlarının tahmin edilerek piyasada normalüstü kazanç sağlanamayacağını savunan ?Etkin Piyasa Hipotezi?ni oluşturmuştur.Çalışmada,İMKB'deki imalat sanayiye ait hisse senedi piyasasının etkinliğini dış ticaret dengesi,enflasyon oranı,döviz sepeti,emisyon hacmi ve kapasite kullanım oranı makro ekonomik değişkenlerinin;kaldıraç oranı,toplam aktif devir hızı,toplam aktif karlılığı,temettü verimi ve fiyat/kazanç oranı finansal değişkenlerinin ve nihai olarak hem finansal hem de makro ekonomik değişkenlerin bir arada yer aldığı ekonometrik modellerle sınanmıştır.Modeller,farklı yöntemlerle statik ve dinamik panel logit formlarında tahmin edilmiştir.Tahmin sonucunda,İMKB'nin etkin bir piyasa olmadığı yani,geçmiş dönem hisse senedi fiyatlarıyla gelecekteki hisse senedi fiyatlarının tahmin edilerek piyasada normalüstü kazanç sağlanabileceği bulgusuna ulaşılmıştır.Modeller ekonometrik açıdan değerlendirildiğinde,dinamik panel logit formunda tahmin edilen modellerin statik formda tahmin edilenlerden,logaritmik benzerlik oranı,AIC,BIC ve Pseudo-R^2 ölçüleri baz alındığında,daha iyi bir performans sergilediği görülmüştür.Ayrıca,durum bağlılığını ifade eden bir dönem önceki hisse senedi getirisi değişkeni,GET(-1),tahmin edilen bütün dinamik panel logit modellerinde %1 anlamlılık düzeyi için istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ve katsayısının işareti finans teorisiyle beklenen yönde çıkmıştır.Bu nedenle,GET(-1) değişkeninin hisse senedi getirisinin tahmininde yer alması gereken açıklayıcı değişkenlerden biri olması gerektiğine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
To get the abnormal return on the stock market,the rate of shares should be estimated previouslyb.The estimation of the rate of shares however,has been always an interesting topic for academicians,investors and the other units in economy.Thus,the studies about the estimation of the rate of shares developed ?The Efficiency Market Hypothesis? which maintains that the future rate of shares can be estimated with the assistance of the past rate of shares.In this study,the efficiency of the manufacturing industry on the Istanbul Stock Exchange was tested with the assistance of the econometric models which include macro economic variables like trade balance,inflation rate,currency basket,currency issued and activity ratio,seperately include financial variables like total asset turnover,total return on assets,dividend yield,price/profit rate,financial leverage rate and finally include also all of them (macro economic and financial variables) as explanatory variables.When the models are assessed as econometrically,can be said that the dynamic logit models perform beter than the static logit models according to the log-likelihood,AIC,BIC and Pseduo-R^2 measures.On the other hand,one-lagged stock yield variable which includes the state dependence effect is significant statistically for %1 signifance level in all the dynamic logit models and its coefficient sign is consistent with the theoretical expectation.Because of this,one-lagged stock yield variable should be in the estimation of the stock yield as an explanatory variable