Distress risk and stock returns in The UK
Birleşik Krallık'taki iflas riski ve stok dönüşü
  1. Tez No: 772697
  2. Yazar: SEMİH KERESTECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANGELA CHRISTIDIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma yıllık gözlemlerle dinamik logit kullanarak 1989 ile 2013 yılları arasındaki dönem boyunca Birleşik Krallık'taki şirketlerin iflas tahminlerine uygun bir model tespit etmek amacıyla kurumsal iflas faktörlerini incelemektedir. Örneklem olarak 990 faal ve 463 iflas etmiş firma belirlenmiştir. Salt muhasebe ve piyasa oranlarının birleştirilmesi yeni modeli kullanan anlamlı bir sonuç vermektedir. Altman (1968), Shumway (2001), Chava ve Jarrow (2004) ve Campbell ve meslektaşları (2008) tarafından kullanılan daha önceki modellere kıyasla, bu yeni modelin öngörü kapasitesi çok daha yüksektir. İkincisi, bu tez enlemesine dönüş varyasyonlarındaki iflas riskini yakalamak için yeni iflas tahmin modeline dayalı yeni bir risk faktörünü tanıtmakta ve aynı örneklem üzerinde iflas riski ve stok dönüşü arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Fama ve French (1993) üç faktörlü modeline yeni bir aracı dâhil edildikten sonra, bu yeni faktörün anlamlı sonuçlar verdiği ve HML yüklemesinin test portföylerini düşürdüğü tespit edilmektedir. Üç faktörlü modele kıyasla, yeni aracılı dört faktörlü modelin açıklayıcı gücü daha fazladır. Campbell ve meslektaşlarının (2008) ABD bazlı bir çalışmadan elde ettikleri bulgular iflas eden stokların düşük geri dönüşlere ve yüksek standart sapmalara neden olduğunu göstermektedir ve bu mevcut çalışma ise Birleşik Krallık örneği ile benzer sonuçlar elde etmiştir. iflas olasılığı yüksek stokların piyasa, değer, ölçü ve iflas riski katsayısı iflas olasılığı düşük stoklardan daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the factors of corporate failure in an attempt to find an optimal model for bankruptcy prediction of UK based companies during the period, 1989 to 2013 using a dynamic logit model with yearly observations. The sample consists of 990 active and 463 bankrupt firms. Combining pure accounting and market ratios gives a significant result using the new model. In comparison with the previous models introduced by Altman (1968), Shumway (2001), Chava and Jarrow (2004) and Campbell et al (2008) the new model has the superior prediction ability. Secondly, this thesis introduces a new risk factor based on the new bankruptcy prediction model to capture distress risk in cross-sectional return variations and presents the relationship between distress risk and stock returns within the same sample. After inclusion of the new proxy in Fama and French (1993) three-factor model, it is found that the new factor gives significant results and the loading of HML reduces for the test portfolios. The four-factor model with the new proxy has more explanatory power than the three-factor model. Findings from Campbell et al (2008) in a US based study ascertain that distressed stocks generate low returns and high standard deviations, current research has found similar results in a UK sample. Highly distressed stocks have higher coefficients on the market, value, size and distress factors than low distressed stocks.