Vakıflarda vergi muafiyeti araştırması
A research on tax exemption in foundations
  1. Tez No: 274080
  2. Yazar: EMRE KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tezimizde özetle; Kar amacı gütmeyen kuruluşlar hakkında genel bilgiler verilmiş ve bu kuruluşlardan biri olan vakıflar çeşitleriyle birlikte anlatılmış, Cumhuriyet döneminde Türk Medeni Kanununa göre kurulan vakıflara değinilmiş, Vakıflarda Vergi muafiyetinin ne şekilde kazanılacağı ve vergi muafiyeti şartları etraflıca anlatılmış, halihazırda vergi muafiyeti almış vakıfların faaliyet alanları, vergi muafiyeti aldıkları dönemdeki hükümetler ve tarihsel duruma göre çözümlemeleri yapılmış, sonuç bölümünde de vakıfların ekonomik durumlarının iyileştirilmesi ve vakıfların desteklenmesi için Devletçe yapılması gereken düzenlemeler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, in summary, general information about the non-profit organizations have been given and foundations that are among these organizations has been explained with its types, it has been touched upon the foundations established in the Republic period according to Turkish Civil Code, how tax exemption for the foundations to be won and the terms of tax exemption is described in detail, the operating areas of foundations who have already received the tax exemption, the governments when they received the tax exemption and the analysis according to their historical situation, in the epilogue the arrangements to be done by the State to support and to improve the economic situation of the foundations has been described.