Türkiye'de dernek ve vakıfların vergilendirilmesi
Taxation of foundations and associations in Turkey
  1. Tez No: 72857
  2. Yazar: HASAN ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Türkiye'deki dernek ve vakıfların vergi kanunları karşısındaki durumunu incelemektir. İncelemeye, dernekler ve vakıflar hakkında genel bilgi verilmesi ve dernek-vakıf karşılaştırılması ile başlanılmıştır. Bu incelemede dernek ve vakıfların ve bunların işletmelerinin vergilendirilmesi ve bunlara vergi muafiyeti tanınması usul ve şartları üzerinde ayrıntılı olarak durulmuş ve inceleme, Maliye Bakanlığı' nın görüşleri ve örnek yargı kararları ile desteklenmiştir. Gelir ve kurumlar -vergisi mükelleflerinin dernek ve vakıflara yaptıkları bağış ve yardımların kazançtan indirimi konusu bu inceleme içinde yer almıştır. İncelememizde, dernek ve vakıflarda örtülü sermaye, örtülü kazanç, tasfiye ve vergi tevkifatı konularına da yer verilmiştir. Tezin ileri bölümlerinde, çeşitli vergi kanunlarında ve diğer kanunlarda dernek ve vakıflara tanınan vergi muafiyeti ve istisnası hükümleri tek tek incelenmiştir. incelememizin sonunda; dernek ve vakıflara sağlanan vergi bağışıklığının önemi, vergi teşvik politikası ile dernek ve vakıfların yönlendirilmesi ve vergi bağışıklığı tanınan dernek ve vakıfların izlenmesi ve denetlenmesi gereği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to research the situation of associations and foundations in Turkish Tax Laws in Turkey. This research begins with giving general information about associations and foundations, and comparing associations with foundations. This research emphasizes on the procedure and conditions of providing tax exemption to associations and foundations and their corporations. This research was supported with the opinions of Ministry of Finance and samples of judgement This research includes the deduction of donations done by income and corporate taxpayers from their earnings. This research also covers the subjects of hidden capital, hidden earnings, liquidation and tax stoppage. In further sections, tax exemptions and exclusions for associations and foundations in several tax laws and other laws were examined in detail. At the end of this research; the importance of tax immunity provided to associations and foundations, the orientation of associations and foundations by incentive tax policy and the audit process of associations and foundations were stated.